İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) Mezunları Derneği (DEFAMED) tarafından geleneksel olarak düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Balosu, Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

29 Ekim Cumhuriyet Balosu'na; İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği yönetimi,  Gemi Brokerleri Derneği (GBD) Başkanı Semih Dinçel, Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği (KOSDER) Başkanı Pınar Kalkavan Sesel, KOSDER Başkan Yardımcısı Hakan Çendik, Türk Loydu Başkanı Cem Melikoğlu, Türk Uzakyol Kaptanlar Derneği Arif Bostan, Türkiye Denizcilik Federasyonu (TÜRDEF) Başkanı Erkan Dereli, İTÜ Denizcilik Fakültesi öğretim üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, denizcilik öğrencileri  ve mezunlar da yoğun katılım gösterdi.

Kokteyl ile başlayan balo, müzik dinletileri ve dans gösterileriyle devam etti. TV spikeri Emre Buga’nın sunduğu programda Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun mesajları okundu.

''Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet payidar kalması için çalışan bizler, bekçiler olarak bir araya geldik!''

İTÜ DEFAMED Yönetim Kurulu Başkanı Kapt. Ufuk Teker Balonun açılış konuşmasında; “Bu akşam bizi bir araya getiren iki çok önemli sebep var. Bunlardan birincisi tüm Türkiye’nin ortak paydası olan cumhuriyetimiz. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, tüm şehitlerimiz ve gazilerimize şükranlarımızı sunarak önlerinde saygıyla eğiliyoruz. Bizi bir araya getiren ikinci husus da denizcilik fakültesi mezunu olmamız, denize gönül vermemiz, deniz aşığı olmamız. Yüksek Denizcilik Okulu 1884 yılından beri denizci yetiştirerek Türk denizciliğinin omurgası oldu. Bakanlar, müsteşarlar, öğretim üyeleri, liman başkanları, gemi işletmecileri, brokerler, sigortacılar, surveyörler, klas kuruluşları için eleman yetiştirerek Türk denizciliği için büyük hizmetler vermiştir. Bu akşam Cumhuriyet balosunda denizciler Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet payidar kalması için çalışan bizler, bekçiler olarak bir araya geldik.” ifadelerini kullandı.

''İki mezun kardeşimizi ebediyete yolcu ettik''

Denizde çok tehlikeli ortamlarda çalışıldığını dile getiren Teker; “İki mezun kardeşimizi çok yakın zamanda maalesef ebediyete yolcu ettik. Kapt. Ahmet Akdeniz İspanya’da görevi başındayken, Kapt. Oğuz Güzey yine Çin’de görevi başındayken kalp krizi geçirerek vefat etti. DEFAMED olarak özellikle Oğuz Güzey’in naaşının Türkiye’ye getirilmesi için en üst düzeyde gayretler gösterdiğimizi sizinle paylaşmak istiyorum. Kapt. Namık Asena’dan Kapt. Baybora Yıldırım’a kadar olan süreçte DEFAMED vücut buldu. Biz yeni yönetim kurulu olarak bir ay önce görevi devraldık. Öncelikle dekanlığımızla yaptığımız görüşmeler neticesinde, okulumuz bünyesinde DEFAMED mentörlük ve etüt merkezini açmak üzere mutabakat sağlamış durumdayız. Artık DEFAMED İTÜ Denizcilik Fakültesi Tuzla Yerleşkesi’nde vücut bulacaktır. Çok kıymetli mezunumuz Kapt. Levent Şen kardeşimizin hazırlamış olduğu dijital staj gemisi projesini tüm öğrencilerimize sunmak üzere mutabakat sağladık. Ben de mezunlarımız adına kendisine bizzat teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

''Burs programı başlatıyoruz!''

“Yine mezunlarımızdan Müh. Yılmaz Onur Ağabey’in girişimleri sayesinde İTÜ DEFAMED üyelerinin İstanbul Yelken Kulübü’nde ücretsiz olarak misafir üye kapsamında ağırlanmasıyla ilgili bir imtiyaz elde etmiş bulunmaktayız. Bundan sonra toplantılarınızı orada gerçekleştirebilirsiniz. Son olarak ihtiyaç sahibi öğrencilerimize imkanlarımız nispetinde bir burs programı uygulamayı planlıyoruz. Mevzuatımızı hazırlıyoruz. Öğrencilerimize barınma ve eğitimle ilgili bir burs programını yakın zamanda ilan edeceğiz”

Ufuk Teker’in konuşmasının ardından Cumhuriyet Balosu’na düzenlenmesine katkıda bulunan altın, gümüş ve platin sponsorlara teşekkür plaketleri verildi.

Cumhuriyet Balosu fotoğraf galerisi için TIKLAYINIZ

Kaynak: Denizcilik Dergisi