Önde gelen Flettner Rotorlu yelken üreticisi Norsepower, Pan Ocean Ship Management'a ait olan ve Brezilya merkezli madencilik şirketi Vale'ye kiralanan Sea Zhoushan isimli yeni bir büyük demir cevheri gemisinin (VLOC), güvertesine beş adet yelken kurulumunu tamamladı.

Bu kurulum, Norsepower’ın rotor yelken teknolojilerinin, şimdiye kadar kurulan en büyük Flettner rotor kurulumu olmasının yanısıra bu boyuttaki bir dökme yük gemisine kurulan ilk rüzgar tahrik sistemi oldu.

Yıllık CO2 emisyonlarını 3.400 ton azaltacak!

Norsepower'a göre, beş yelkenin kullanıldığı projede, 325.000 dwt geminin yakıt maliyetleri ve emisyonları yaklaşık yüzde sekiz, geminin yıllık CO2 emisyonları ise yaklaşık 3.400 ton azaltılabilecek. Gemi limana yanaştığında kargo operasyonlarının sorunsuz bir şekilde yürütülmesi için rotor yelkenlerin hidrolik sistem kullanılarak eğilip kaldırılabildiği belirtiliyor.

Otomatik sistem!

Aynı zamanda Norsepower sistemi tamamen otomatik. Sistem, rüzgarın ne zaman yakıt ve emisyon tasarrufu sağlayacak kadar güçlü olduğunu algılayarak otomatik devreye girmek üzere tasarlandı.
 
Norsepower CEO'su Tuomas Riski, "Vale ile çalışıyor olmaktan ve gemilerinin karbon emisyonlarını azaltmak için rüzgarın gücünü en üst düzeyde kullanarak değer zincirinin sürdürülebilirliğini korumaktan mutluluk duyuyoruz" dedi.
 
Vale denizcilik teknik müdürü Rodrigo Bermelho, ''Pilot denemenin etkili olduğu kanıtlandıktan sonra, şirketin filosunun en az yüzde 40'ının rotor yelken teknolojisini kullanabileceği tahmin ediliyor. Bu da Vale'nin yıllık deniz taşımacılığı emisyonlarında yaklaşık yüzde 1,5 değerinde bir azalmayı ifade ediyor.'' açıklamasında bulundu.