Kızıldeniz'de seyreden “Galaxy Leader” adlı yük gemisinin Yemen'deki Husiler tarafından alıkonulduğu belirtiliyor.

Anadolu Tersanesi  ile Türk Loydu LTC anlaşması imzaladı Anadolu Tersanesi ile Türk Loydu LTC anlaşması imzaladı

Suudi Arabistan merkezli El Arabiya İsrail'e ait olduğunu belirttiği geminin mürettebatının 22 kişiden oluştuğunu duyurdu ancak Lübnan merkezli El Mayadin'e konuşan kaynaklara göre geminin mürettabatı 52 kişi ve halihazırda Husilerce sorgulanıyor.

İsrail ise olayı doğruladı ancak geminin İsrailli bir kişiye ait olmadığını ve mürettebatında İsrailli olmadığını öne sürdü.

Cumartesi sabahından beri konumunu bildirmediği belirtilen geminin son konum bilgisinin Suudi Arabistan'ın Cidde yakınları olduğu kaydediliyor.

Türkiye'den yola çıkmıştı

İsrail gazetesi Jerusalem Post'a göre Bahamalar bandıralı Galaxy Leaderkargo gemisi, kısmen İsrailli Rami Unger'e ait olan bir İngiliz şirketinden bir Japon şirketine kiralanmıştı. Ve gemi, Türkiye'deki bir limandan Hindistan'a doğru yola çıkmıştı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ofisinden yapılan açıklamada geminin İsrail'e ya da bir İsrailliye ait olmadığı öne sürüldü ve gemiye alıkonulmasının ardında İran'ın olduğu iddia edildi.

İsrail ordu sözcüsü Daniel Hagari de geminin İsrail'e ait olmadığını ve gemide İsrail vatandaşı bulunmadığını öne sürdü.

X sosyal medya hesabından açıklama yapan Hagari "Kızıldeniz'in güneyinde Yemen yakınlarında kargo gemisinin Husilerce kaçırılması küresel düzeyde çok ciddi bir olay. Bu Hindistan'a gitmek üzere aralarında İsraillilerin olmadığı uluslararası sivil mürettebatla Türkiye'den yola çıkan bir gemi" ifadelerini kullandı.

Editör: Nermin İstikbal