Kuzey Pasifik'in Hawaii'nin kuzeybatısında kalan bölgesinde Tayvan bayraklı balıkçı gemisi Yong Yu Sing No 18 ile bağlantının kesildiği bildirilmiş, 1 Ocak'ta gemi sahibi Sahil Güvenlik ve Ulusal Kurtarma Komuta Merkezi (NRCC) ile temasa geçerek yardım istemişti.

Denizcilerden hiçbir iz yoktu!

ABD Sahil Güvenlik ve Ulusal Kurtarma Komuta Merkezi arama kurtarma uçağını kayıp balıkçı gemisini aramak üzere kaldırmıştı. 1 Ocak'ta ABD Sahil Güvenlik uzun menzilli SAR uçağı tarafından tespit edilen kayıp gemi Midway adasının yaklaşık 600 deniz mili kuzeydoğusunda görülmüştü. Alınan görüntülerde kaptan köşkünün hasar gördüğü ve geminin can sallarından birinin olmadığı anlaşıldı. Denizcilerden ise hiçbir iz yoktu.

ABD Sahil Güvenlik kaybolan Tayvanlı 10 mürettebat için yürütülen arama kurtarma operasyonlarının askıya alındığını açıkladı.

Bu kararı vermek kolay değil!

Sahil Güvenlik 14. Bölge müdahale şefi Kaptan Craig O'Brien; "Hayat kurtaran bir hizmet olan arama ve kurtarma operasyonunu askıya alma kararı vermek kolay değil. Denizcilerin ailelerine en derin taziyelerimizi sunuyoruz. Sahil Güvenlik ve Donanma hava mürettebatı son derece zorlu hava koşullarında kayıp mürettebatın bulunması ve kurtarılması için büyük çaba sarf ettiler, ancak ne yazık ki kayıp denizcilerden hiçbir iz yok.'' ifadelerini kullandı.

20 mil rüzgar, 8 metre yükseklikte dalgalar!

Kötü hava koşulları ve dalgalı deniz yüzeyi nedeniyle bölgedeki diğer balıkçı teknelerinin gemiye yanaşma girişimlerinin başarısız olduğu açıklandı. Tayvan medyasına göre, Tayvanlı başka bir balıkçı gemisi olan Lian Hong No. 67, 11 Ocak'ta sürüklenen Yong Yu Sing'in yanına gelmeyi başarsa da Yong Yu Sing'in gövdesine çarptı ve hava koşullarıyla nedeniyle gemiye çıkılamadı. Bu esnada Yong Yu Sing'in mürettebatından hiçbir iz gözlenemedi.

Arama ve kurtarmayı engelleyen saatte 20 mil rüzgar ve 8 metre yükseklikteki dalgaların önümüzdeki günlerde kötüleşeceği açıklandı.

Tayvanlı balıkçı gemileri aramaya devam ediyor!

ABD Sahil Güvenlik arama kurtarma çalışmalarını askıya almış olsa da Tayvan liderliğindeki arama ve kurtarma operasyonları olay yerine yakın çok sayıda Tayvanlı balıkçı gemisiyle devam ediyor.

Editör: TE Bilişim