"Kılavuzluk, Römorkörcülük ve Palamar Hizmetleri için İngilizce Telaffuz Sözlüğü" Yayınlandı

Günümüzde cep telefonlarından kolaylıkla erişebileceğimiz yabancı dil sözlükleri mevcut olsa da denizcilik gibi endüstrilerde teknik terimlerin tercümeleri ve özellikle de telaffuzları çoğu zaman kolay bulunamamaktadır. Hazırlanmış olan bu telaffuz sözlüğünde; kılavuzluk, römorkörcülük ve palamar hizmetlerinde çalışan istasyon gözcüsü, römorkör kaptanı, kılavuz botu kaptanı, römorkör gemicisi, kılavuz botu gemicisi, palamar personeli ve acil müdahale personeli dahil tüm çalışanların operasyonlarda kullanımına ihtiyaç duyabileceği teknik denizcilik kelimeleri ve cümle kalıpları tercüme ve telaffuzları ile birlikte verilmektedir.

Kaptan Mustafa Sökükcü, çalışması ile ilgili şunları söyledi:

"Bu çalışma ile kılavuzluk, römorkörcülük ve palamar hizmetlerinde çalışan personelin mesleki ingilizce konusunda kendilerini geliştirebilmeleri ve operasyonlar esnasında gemi personelleriyle uluslararası çalışma dili olarak kabul edilen ingilizce üzerinden anlaşma sağlayarak operasyonların daha emniyetli yapılabilmesi amaçlanmaktadır. Gönüllülük esasına göre hazırlanmış olan bu çalışmanın daha da geliştirilebilmesi adına yapacağınız tüm katkılarınız, görüş ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler."

thumbnail_yazar foto

Yazar Hakkında

Yazar Mustafa SÖKÜKCÜ, 2008 yılında İ.T.Ü. Denizcilik Fakültesi, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği lisans bölümünden dönem birincisi olarak mezun olmuş, sonrasında 2018 yılına kadar büyük tonajlı hampetrol tankerlerinde sırasıya 2.zabit, 1.zabit ve gemi kaptanı olarak çalışmıştır. Aktif çalışma hayatına 2019 senesinden beri Nemrut Körfezi, Aliağa da kılavuz kaptan olarak devam etmektedir. Akademik eğitimi kapsamında 2021 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi, Denizcilik Fakültesi, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği tezli yüksek lisans bölümünden mezun olmuş ve halen aynı bölümde doktora eğitimine devam etmektedir. İleri derecede İngilizce ve başlangıç seviyesinde İspanyolca bilmekte olan yazarın uluslararası dergilerde yayınlanmış bilimsel araştırma makaleleri bulunmaktadır.

Editör: Fulya Tekin