İDO'nun "90 dakikada boğaz turu" projesi tepki çekti

İDO'nun arabalı vapurlar ile yapmayı planladığı "90 dakikada boğaz turu" projesine itirazlar var. Büyük cüsseli geniş arabalı vapurların zaten tenezzüh tekneleri ve yerel trafik yüzünden yoğun olan dar iç trafik şeridini sıkıntıya sokacağı bildiriliyor.

İDO'nun 100 TL bilet ücreti ile satışa çıkardığı "90 dakikada boğaz turu" projesinde günde 4 sefer planlandı.  Buna göre seferler 15 - 17 -19 - 21 saatlerinde yapılacak. 

Ancak uzmanlar, bu büyüklükte ve genişlikteki gemilerle yerel trafk hattından boğaz turu yapılmasının. yerel trafiği felce uğratacağından endişeli. Kazaların kaçınılmaz olduğu ileri sürülüyor. 

İlgililer uyarıyor

Denizhaber.com un bilgi aldığı uzmanlar şu görüşleri dile getirdiler: 

"İdo arabalı vapurlar İle boğaz turlarına başlamış. Bu vapurlar  yoğun inshore trafik bölgesi için çok büyük. Zaten Şehir Hatları İşletmesi bu turları kendi gemileriyle yaparken ido nun geniş gövdeli bu vapurlarla inshore A girmesi sıkıntı yaratacak."

"Bogazdaki turistik sefer yapan gemiler- şehirhatlari vb hatlı tekneler- yatlar - balıkciların arasına 20m genisliginde gemi can mal emniyeti acısindan tehlike yaratacaktır"

"Boğazda 42 m üstü yolcu motoruna izin verilmezken bu büyüklükteki gemi ile tur yapılması şaşırtıcı"

"En büyük gemi ile ferah boğaz turu"

Öte yandan İDO, arabalı vapurların büyüklüğünü boğaz turu için bir dezavantaj değil bir avantaj olarak yolcularına sunuyor. 

İDO'nun iskelelere ve gemilere astığı  reklam afişlerinde "En büyük gemi ile ferah boğaz turu" mottoları kullanılıyor. 

"