Galata Seaways gemisine İtalyan güvenlik güçleri müdahale etti.  Gemide kesici aletlerle tehlike yaratan kaçak yolcular etkisiz hale getirildi. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğünce yapılan açıklamada; "Kaçakların alınması için Napoli’ye yönlendirilen Galata Seaways gemisine İtalyan güvenlik güçleri müdahale etmiş, mürettebatın güvenliği sağlanmıştır. Arama faaliyetleri devam ederken süreç Bakanımız Sn. @A_Uraloglu 'nun koordinasyonunda AAKKM tarafından takip edilmektedir." denildi.

FyNJ8MRWIAAudk3

FyNJ7zKX0A0Ze7b

FyNJ7l_WIAAi0g0

FyNJ7-xWAAA9c31

Ne olmuştu?

Denizcilik Genel Müdürlüğü'nün sosyal medya hesabından yapılan daha önce  açıklamada, bugün saat 11.20'de DFDS Denizcilik ve Taşımacılık AŞ yetkililerinden Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezine (AAKKM) gelen ihbarda, "Yalova'dan Fransa'nın Sete limanına seyretmekte olan Türk bayraklı GALATA SEAWAYS isimli gemide yaklaşık 15 kaçak şahıs tespit edildiği, kaçakların gemi içinde ellerinde muhtemel kesici aletlerle dolaştıklarının kameralarla belirlendiği, gemi personelinin kendilerini yaşam mahalli ve makine dairesine kilitleyerek güvene aldıklarının bildirildiği" aktarılmıştı.  

Türkiyeden kalkan gemide kaçak kişiler tespit edildi İtalyada müdahale edilecek  Gemi kaptanı ve şirket yetkilileriyle yapılan değerlendirme sonucunda AAKKM tarafından MRSC Ajaccio (Fransa) ve MRCC Roma (İtalya) ile irtibata geçildiği, gemi şirketi yetkililerinin talebi ve MRCC Roma'nın onayı doğrultusunda İtalya'nın Napoli limanına doğru geminin seyrine karar verildiğine yer verilen açıklamada, "MRCC Roma tarafından gemi ile ilgili olarak talep edilen Gemi Güvenlik Planı dahil diğer dokümanlar kendilerine gönderilmiştir. Geminin, saat 17.00'de Napoli'ye varması planlanmakta olup, İtalyan emniyet birimlerince gemiye gerekli müdahale için planlama yapılmaktadır. Konu, Bakanlığımız ve ilgili kurumlarımızca takip edilmektedir." ifadeleri kullanılmuıştı..

Editör: Fulya Tekin