Çin’de Römorkör Battı 21 Ölü Var

 Çin devlet televizyonu tarafından yapılan açıklamaya göre Yagtze Irmağı’nda bir römorkörün testlerinin yapıldığı sırada alabora olmasıyla 21 kişinin öldüğü teyit edildiği bildirildi. Irmakta içinde 25 kişi ilerleyen botun geçen hafta perşembe günü Jiangsu bölgesindeki Zhangjiagang şehri yakınındaki ırmakta testleri yapılırken ters döndüğü açıklandı.

Gemide Çinlilerin dışında dört Singapulu, iki Malezyalı, bir Hintli ve bir Japonun bulunduğu aktarıldı. 3 Kişinin kurtarıldığı kazada hala kayıp olan 1 kişi için de arama çalışmaları devam ediyor. Yabancı uyruklu insanların sayılarını Çin’deki Singapur, Malezya, Hint ve Japon büyükelçilikleri tarafından açıklandı. Kurtarılan 3 kişi ise Xinhua haber ajansının bildirdiğine göre Çinli. Saniyeler İçinde Suya Gömüldü 30 metre uzunluğundaki Wanshenzhou 67 adlı römorkörün sahibi ve mühendislerden oluşan bir takım ile testleri yapılıyordu.

Wanshenzhou 67 adlı römorkör Singapur’a kayıtlıydı. Cuma günü sabah erken saatlerde kurtarılan Wang Chenhua adlı kişinin ifadesine göre aracı test etmek için bir test sürüşüne çıkmışlardı. Botun kokpit bölümünde görevli bir Japon mühendise çevirmenlik amacıyla orada bulunan Bay Wang geminin ana motoruna güç testi uygulanırken geminin bir anda ters dönerek suya gömüldüğünü ifade etti. 20 saniye içinde geminin kokpitinin su ile dolduğunu aktardı. Kendisinin ise batmayan tarafta kalan bir hidrolik pompasına tutunarak hayatta kaldığını belirtti. Japon mühendisi de tutmaya çalıştığını ifade eden Wang, gemi battıkça onu tutamadığını belirtti.

Gemi geçen Ekim ayında Çin’in Anhui şehrinde inşa edildi. Ayrıca yerel yetkililer geminin rotasının ve çalışma planlarının düzgün bir şekilde liman yetkililerine de bildirilmediği açıklamasını yaptı.