Yeni inşa edilen konteyner gemisi çığı tüm hızıyla devam ediyor ve bununla birlikte aylık bazda rekorlar kırılıyor.

Yangzijiang Shipbuilding'den 399,99 m uzunluğundaki MSC Irina'nın teslimatı, küresel taşıyıcılar arasında tırmanan megamax yarışında yeni bir dünya rekoru kırdı.

24.346 teu'luk gemi, geçen ay Nantong COSCO KHI Ship Engineering tarafından teslim edilen 24.188 teu'luk OOCL İspanya'yı tahtından indiriyor.

MSC Irina, Yangzijiang'dan teslimat yapan altı devin ilkidir. Alphaliner'a göre gemilerde bir ön güverte evi ve 6/14/4 bölme düzeni bulunuyor.

Dünyanın en büyük konteyner hattı olan MSC, bu yıl Çin'de devlet tarafından işletilen CSSC Group'a ait tersanelerden teslim edilecek sekiz kardeş gemiden ilki olan 24.116 teu'luk MSC Tessa'yı da teslim aldı.

CSSC ve Yangzijiang'dan gelen 14 megamax gemisi, çeşitli boyut sınıflarında 130'dan fazla gemiyi içeren bir MSC yeni inşa programının parçası.

Alphaliner, MSC'nin, Maersk ile gemi paylaşım anlaşması 2025'in başlarında sona erdiğinde, küresel bağımsız bir nakliye hattı için yaklaşık 5,5 ila 6 milyon teu arasında bir filo boyutunu hedefleyeceğini öngörüyor.

Konteyner gemilerinin jumboizasyonu, gemi kapasitelerinin bu yüzyılda neredeyse dört katına çıktığını gördü. Bununla birlikte, geçtiğimiz yıl boyunca, küresel taşıyıcılardan gelen siparişler, bugünün megamax'larının konuşlandırıldığı Asya-Avrupa rotasından ziyade, çeşitli ticari hatlarda çalışabilen daha esnek bir boyut olan 16.000 teu aralığındaki gemiler için olma eğilimindeydi.

Editör: Nermin İstikbal