Arkas Aegean Link Regatta’da start yedinci kez verildi. 38 tekne ile 400’ün üzerinde yelkencinin altı gün boyunca denizde mücadele karada eğlencenin tadını doyasıya çıkaracağı yarışta 100. Yıl Cumhuriyet Kupası’nı Borusan Racing Çılgın Sigma takımı kaldırdı.

Çeşme’nin geleneksel ve uluslararası yarışı Arkas Aegean Link Regatta yedinci yılında da yatların rüzgarla dansına tanıklık etmeye hazırlanıyor. Arkas, Türkiye Yelken Federasyonu, EAYK (Ege Açık Deniz Yat Kulübü) ve Çeşme Marina’nın, Türkiye’de yelken sporunun gelişmesi ve Çeşme’de bu sporun daha aktif hale gelmesi için güçlerini birleştirerek düzenlediği yarış, bu yıl 38 teknenin katılımıyla 22-27 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. 

Yarışın ikinci gününde Çeşme Belediyesi sponsorluğunda gerçekleşen 100. Yıl Cumhuriyet Kupası Yarışı’nda 15 knotluk rüzgarda mücadele eden yelkenciler IRC sınıfında orsa pupa yarışı, destek sınıfında ise coğrafi rotada yarıştı. 

Yarışın ardından Çeşme Belediyesi tarafından Çeşme Şehir Terasında gerçekleştirilen törende konuşan Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, “Arkas Aegean Link Regatta bizim için çok önemli. Çeşme’nin içinde bir plaj yaratmak istedik ve ilk davetimiz Arkas Aegean Link Regatta’ya nasip oldu. Çeşme’de hem yelken var hem kültür var hem eğlence var. Sporun barış ve kardeşlik için bir köprü olduğunu düşünüyorum. Çeşme Belediyesi, kültürü, sanatı ve sanatçıyı, sporu ve sporcuyu desteklemeye devam edecek. Yelken sporunu desteklemeye devam edecek. Her zaman arkanızda olacağız” diye konuştu. 

Oran, konuşmasının ardından 100. Yıl Cumhuriyet Yarışı’nın birincisi Borusan Racing Çılgın Sigma’ya kupasını takdim etti. 

Yarışın ilk gününün birincisi ise Arkas Blue Moon olurken ikinci Anythink Dere Consturction ve üçüncü Borusan Racing Çılgın Sigma oldu. 

Yarışa Yeni Bir Soluk: J70 

Üçüncü günde, yarışa eklenen yeni sınıf J70’ler sularda olacak. Arkas’ın Dört Silahşörleri, yeni J70 tekneleri Athos, Porthos, Aramis ve D'artagnan ile her takım dörder kişi halinde yarışacak. Eleme usulü yapılacak şamandıra yarışları 15-20 dakikalık parkurlar halinde olacak. saat 12:00’de başlayacak yarışlar gün boyu Dilaila Beach Club önünden seyredilebilecek. 

Akşam ise yelkenciler, Evrim Özkaynak ve Grubu konseri ile müziğe doyarken, seramik sanatçısı Verda Sipahi tarafından özel olarak üretilen kupalarına kavuşacak.

Editör: Nermin İstikbal