15 Nisanda başlayan av yasağı, 1 Eylül itibarı ile sona eriyor. Balıkçılar, 1 Eylül Cuma günü başlayacak balık av sezonu için tüm hazırlıklarını tamamladı.

Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği (Sür-Koop) Başkanı Ramazan Özkaya, balıkçılara bir dönem ÖTV’siz mazot verildiğini, bu imkanın yeniden sağlanması gerektiğini belirterek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan “ÖTV’siz mazot müjdesi” beklediklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Orta Vadeli Program (OVP) hazırlıkları çerçevesinde, önceki gün tarım sektörü temsilcileriyle bir araya gelmişti. Toplantıya katılan Özkaya, en büyük gider kalemlerinin mazot olduğunu belirtti.

Özkaya, sektörün hak ettiği değeri görmediğini belirterek, “Türk ekonomisine ihracatta yılda 42 milyar TL, iç pazarda 10 milyar TL destek sağlıyoruz. Doğrudan 60 bin kişi, dolaylı dolaysız 400 bin kişinin ekmek yediği bir iş koluyuz ama tarımın içinde kayboluyoruz. ‘Balıkçılık Bakanlığı’ kurulması gerekiyor. Umutsuz değiliz ama mutsuzuz” dedi.

Özkaya, son 10 yılda balık stoğunda azalma olduğuna dikkati çekerek, “500 bin tondan 350 bin tona düştü. Stoktaki çöküşü ilk başta yatay düzeye getirmeliyiz. Yoksa 2040’tan sonra balık bulamayacağız” dedi.

Kota önerisinde bulunan Özkaya, “Hamsiden başlamak üzere kota uygulamasına geçmeliyiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, av sezonunu İstanbul Poyrazköy’de balıkçılarla açması öngörülüyor.

Editör: Nermin İstikbal