Türk donanmasının amiral gemisi geliyor

Sedef Tersanesinde inşa edilen ve Türk donanmasının amiral gemisi olacak TCG Anadolu’nun 2022 bitmeden aralık ayı içinde hizmete girmesi planlandı.

Türk donanması, milli savaş gemisi projesi çerçevesinde üretilen ve ağırlıklı olarak yerli silah sistemlerine sahip gemiler ile güçleniyor.

TCG Anadolu, Türkiye’nin ilk amfibi ve en büyük savaş gemisi olacak. Kamuoyunda “uçak gemisi” olarak da adlandırılan gemi aslında klasik anlamda bir “uçak gemisi” olmayacak. Geminin pisti, kısa olması nedeniyle envanterdeki savaş uçaklarının iniş ve kalkışı için uygun değil. 232 metre boyu olan amfibi gemisinin uçuş platformunun 202 metre olduğu belirtiliyor. Bu nedenle gemide, STOVL özelliği olan yani kısa kalkış dikey iniş kabiliyetine sahip savaş uçaklarının konuşlanması gerekiyor.

Daha önce TCG Anadolu’da, STOVL kabiliyetine sahip F-35B uçaklarının kullanılması planlanmıştı. Ancak Türkiye, ABD tarafından F-35 programından çıkarılınca bu kez savaş gemisinde milli üretim uçakların kullanılması için çalışma yapıldı. Helikopterlerin iniş testleri yapılan TCG Anadolu’da; konuşlandırılması planlanan uçaklar içinde Bayraktar TB3 SİHA ile Hürjet’in taarruz jeti versiyonu da yer alıyor.

Editör: Nermin İstikbal