Rusya'nın Tahıl Koridoru Anlaşması'nı askıya almasının ardından krizin çözümü için adres yeniden Ankara oldu. İstanbul'da yapılan 4'lü görüşmelerin ilkinde tahıl girişiminin Türkiye'nin ev sahipliğinde olması kararı alındı.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgaliyle başlayan tahıl krizi Türkiye'nin liderliğinde anlaşmaya bağlanmasıyla çözüme kavuştu. Fakat Rusya, geçtiğimiz günlerde anlaşmayı askıya aldı.

Türkiye'nin liderliğinde çözüm için yeniden İstanbul oldu, ilk görüşme bugün gerçekleşti. Milli Savunma Bakanlığı, ilk toplantının ardından açıklamalarda bulundu. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin ev sahipliğinde, Ukrayna, Rusya Federasyonu ve Birleşmiş Milletler ile ikili ve çok taraflı görüşmelerin 10-11 Mayıs'ta İstanbul'da yapıldığı belirtildi.

İki gün boyunca tarafların yapıcı yaklaşımlarıyla faydalı toplantıların icra edildiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi: "Çatışma koşulları nedeniyle Ukrayna limanlarında mahsur kalan ticari gemilerimiz ve mürettebatının ülkemize dönüşlerinin koordinasyonu, tahliye faaliyetinin planlanması ve icrası ile ilgili olarak taraflar olumlu yaklaşımlarını ifade etmişlerdir. Ayrıca bu operasyonun, Ukrayna limanlarında mahsur kalan diğer ülkelere ait gemilerin tahliyesi için model teşkil ederek önümüzdeki dönemde bu yönde yapılacak çalışmaların da desteklenmesi hususunda fikir birliğine varılmıştır.''

''TÜRKİYE'NİN EV SAHİPLİĞİNDE DEVAM''

''İmzalandığı günden itibaren, dünya çapında gıda fiyatlarının istikrarına önemli katkı sağlayan ve dünya gıda arzı ile güvenliği açısından hayati önemi haiz Karadeniz Tahıl Girişimi konusunda da olumlu ve yapıcı ilerlemeler kaydedilmiştir. Önümüzdeki dönemde Tahıl Girişimi'nin etkin bir şekilde faaliyetlerini sürdürmesine yönelik olarak çalışmaların, Türkiye ev sahipliğinde ve dörtlü formatta teknik düzeyde devamı hususunda taraflarca mutabık kalınmıştır."

UKRAYNA DUYURDU: ANLAŞMA DURDU

Ukrayna'nın Yeniden İnşa Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, Rusya'nın gelen gemileri kaydetmeyi reddederek Karadeniz'deki tahıl anlaşmasını durdurduğunu açıkladı. Bakanlık açıklamasında, Rusya'nın tahıl girişimini bir kez daha etkili bir şekilde durdurduğu belirtilerek, "Bu yaklaşım, mevcut anlaşmanın şartlarıyla çelişiyor" ifadesi kullanıldı.

Editör: Nermin İstikbal