TURMEPA 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nda Boğaz’ın örtüsünü kaldırdı; Sizce bu kez denizden neler çıktı?

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 96. yıldönümü sebebiyle ülkemizin özellikle kıyı bölgeleri görkemli kutlamalara sahne oldu. DenizTemiz Derneği/ TURMEPA Üsküdar Salacak’ta gerçekleşen kutlama programı çerçevesinde bu sene de Boğaz’ın derin sularına dalarak deniz dibi temizliği yaptı.

TURMEPA, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın düzenlediği Denizcilik ve Kabotaj Bayramı 96. yıldönümü etkinlikleri kapsamında 1 Temmuz’da Boğaz’daki kirliliğe dikkat çekmek amacıyla İstanbul Üsküdar’daki Salacak sahilinde dip temizliği etkinliği düzenledi. Etkinlikte, Aktif Balıkadamlar Kulübü Spor Derneği’ne bağlı gönüllü dalgıçlar tarafından deniz dibinden çok sayıda atık çıkartıldı. Çuval dolusu cam şişe, araba lastiği, nazar boncuğu ve ütü görenleri şaşkına çevirdi. Dalgıçlar tarafından ilginç eşyaların çıkartılmasını ilgiyle izleyenler, TURMEPA yetkilileri tarafından atıkların denizlere verdiği zararlar hakkında bilgi edindi.

Denizden gün yüzüne çıkarılan atıklar daha sonra TURMEPA Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi’nde değerlendirilerek denizlerin önemini anlatmak için kullanılan birer eğitim materyaline dönüştürülecek.