Sanmar Tersaneleri, SAAM Towage için Sanmar'a özel ElectRA 2300SX tasarımı iki elektrikli liman römorkörü inşa edecek.

Sanmar Tersaneleri, SAAM Towage için Sanmar’a özel ElectRA 2300SX tasarımı iki elektrikli liman römorkörü inşa edecek. Römorkörleri, emisyon dostu özelliği ile geleceğin römorkörleri olarak tanımlanıyor.

Her iki römorkör için de imza ve çelik kesme töreni, İstanbul’da düzenlenen 26. ITS Convention, Exhibition & Awards haftasında gerçekleşti.

Römorkörlerin inşası için yapılan anlaşma SAAM Towage Kanada Başkanı Alexander Bikkers ve SAAM Towage Genel Müdürü Hernan Gomez ile Sanmar Tersaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gürün ve Sanmar Tersaneleri Başkan Yardımcısı Cem Seven tarafından imzalandı.

3616 kWh pil gücüne dayalı olarak 70 tonluk bir çekiş gücüne sahih römorkörler Sanmar ile Robert Allan’in yakın işbirliğiyle tasarlandı. SAAM Towage’nin Kanada filosunda hizmet verecek römorkörler, 2023’te teslim edecek.

Çevre dostu römorkörler

Sanmar Tersaneleri Pazarlama Direktörü Rüçhan Çıvgın, “Bu proje, düşük emisyonlu ve emisyonsuz römorkörlerin geliştirilmesiyle sektörümüzün çevre üzerindeki etkisini azaltma yolunda atılmış büyük bir adımdır. Her iki ortağımızla da güven dolu, zengin bir deneyime sahip, uzun ve başarılı ilişkimiz var. Birlikte Sanmar’ın sürdürülebilir, çevreye duyarlı römorkör endüstrisine öncülük etmesinden çok memnunuz” dedi.

Kanada için dönüm noktası

Sanmar Tersanesi ile yapılan iş birliğinden çok memnun olduklarını söyleyen SAAM Towage Genel Müdürü Hernan Gomez ise, “SANMAR ile bu çalışmamız, son yıllardaki harika ortaklığımızın sonucu. İlk iki elektrikli römorkörümüz, şirketimiz ve Kanada için bir dönüm noktasını oluşturuyor. Aynı zamanda karbon ayak izini azaltma yolculuğumuzu da hızlandırıyoruz” diye konuştu.

Başarının reçetesi

ElectRAs 2300SX römorkörlerin tasarımcısı Robert Allan Ltd. Başkanı Mike Fitzpatrick ise “SAAM’ın gelecekteki operasyonel ihtiyaçlarını karşılamak üzere optimize edilecek yeni römorkör geliştirmek için Sanmar ve SAAM ile birlikte çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz. Projenin başlangıcından itibaren hem Sanmar Tersaneleri hem de SAAM Towage’nin tasarım sürecine aktif olarak katılması bu başarının reçetesidir” dedi.

Elektrikli römorkörler, emisyonların azaltılmasına ek olarak, su altı gürültüsünü de azaltarak limandaki deniz yaşamına fayda sağlayacak. Sanmar Tersaneleri, son iki yılda SAAM Towage’a yedi römorkör teslim etti. 

Editör: Nermin İstikbal