PN MİLGEM Projesi Kapsamında Türk Loydu Askeri Gemi Klaslama Kuralları çerçevesinde ve gözetiminde inşa edilen üçüncü geminin denize iniş, HİSAR Sınıfı Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi birinci gemisi blok kızağa koyma ve ikinci gemisi sac kesim töreni İstanbul Tersane Komutanlığı’nda gerçekleştirildi.

Törene; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar katılım sağladı.

Ana yükleniciliğini Millî Savunma Bakanlığına bağlı Askeri Fabrika ve Tersane İşletme (ASFAT) AŞ'nin yaptığı Türk Loydu Klası altında inşa edilen MİLGEM korvetler; suüstü, hava ve denizaltı savunma harbi, keşif gözetleme, asitmetrik tehditlere karşı savunma ve komuta kontrol görevlerini yapmak üzere tasarlandı.

Geminin tam boyu tam boyu 108,2 metre ve azami genişliği 14,8 metredir. 2 bin 400 ton deplasmanı ve 4.1 metre draftıyla iki dizel makine ve bir gaz türbini ile saatte 26 deniz mili sürat yapabilme kabiliyetine sahiptir.

Gece ve gündüz helikopter harekâtı yapabilecek, 10 tonluk bir helikopter için gerekli platform hangar ve kapsamlı destek ekipmanlarına sahip olacak şekilde dizayn edildi.

Editör: Nermin İstikbal