Milli Gemi projesine Başbakanlık incelemesi

MİLLİ Gemi Projesi (MİLGEM) kapsamında açılan ihaleye giremeyen firmaların, Başbakanlık Teftiş Kurulu'na yaptıkları şikayete, Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) yanıt verdi. Müsteşarlık yetkilileri 1,5 milyar avroluk ihalede her ayrıntının gözden geçirildiğini, sona iki firmanın bırakıldığını, sonuçta da birinin seçildiğini aktardı.

NEDEN BİZİ ALMADILAR

Geçen Ocak ayında Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Savunma Sanaayi İcra Komitesi toplantısında Milli Gemi'nin Koç Grubu'na ait RMK Marine şirketine verilmesi kararlaştırılmıştı. Koç grubunun rakibi de savaş gemilerinde tecrübe sahibi olan Dearsan Tersanesi olmuştu. İhaleye çağırılmayan şirketler, Başbakanlık'a şikayette bulundu. Şikayet üzerine harekete geçen müfettişler, Savunma Sanayi Müsteşarlığı'na geldi ve çok sayıda savunma uzmanı bürokrattan konuyla ilgili bilgi aldı. Savunma Sanayi Müsteşarlığı yetkilileri, Başbakanlık müfettişlerine ihale ile ilgili tüm dökümanları da vererek, "İhaleye giren firmalar tek tek incelendi. Teknik alt yapılarından, tecrübelerine kadar çok sayıda faktör göz önüne alındı. Yapılan teklifler de gözden geçirildikten sonra karar verildi" açıklamasında bulundu.

6 SAVAŞ GEMİSİ DAHA


Milli Gemi Projesi kapsamında, Heybeliada'dan sonra Türkiye'nin ikinci milli savaş gemisi "Büyükada"nın eylül ayında Donanma'ya teslim edileceği öğrenildi. RMK Marine ise bu gemilere ek olarak 6 savaş gemisinin üretimini bu ihale ile üstlendi.