Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde bulunan Filyos Limanı’nda Sakarya Gaz projesinde yer alan özel firmada çalışan yaklaşık 40 personel ihbar süreci verilmeden işten çıkarıldı.

Olay, Filyos Limanı’nda iş yapan Ceynak Lojistik A.Ş şirketinde yaşandı.

İddialara göre, 40 personel işçinin ihbar süreci verilmeden işten çıkarıldı. Hiçbir haklarının olmadığını ibra edilerek işten çıkarılan 40 işçi bu duruma anlam veremezken, "Yasada da olduğu gibi en az 15 gün önce bizlere bilgi verilmedi. Hakkımızı aramak için çıkış imzalarımızı atmayarak yasal süreç başlatıp hakkımızı sonuna kadar arayacağız. Bu kış ayında bu kadar emekçiyi habersiz ihbarsız haklarından mahrum eden Ceynak Lojistik A.Ş.’ den sonuna kadar haklarımızı arayacağız. Bu milli projede kar kış demeksizin gece gündüz yağmurda karda tipide bu milli olan projemize güç kattık, destek olduk. Bu şekilde bizleri mağdur etme hakları yoktur. TPOA’ya şikayet edeceğiz bu firmayı" diyerek haklarını arayacaklarını söylediler.

Ceynak Lojistik A.Ş tarafından konu ile ilgili Denizhaber.Com'a gönderilen açıklama şu şekldedir;

KAMUOYUNA DUYURUDUR

Şirketimiz, Filyos Limanında gerçekleşecek yaklaşık 72.000.- ton Sakarya Projesi gaz hattı borularının gemilerden tahliyesi, depolanması ve tekrar gemilere yüklenmesi hizmetini üstlenmiştir. Üstlenilen iş belirli bir sürede sona erecek bir proje kapsamındadır.

Bu nedenle sahada çalışacak personel ile bu durum teati edilmek suretiyle, belirli süreli işe uygun olan belirli süreli iş sözleşmeleri imza edilmiştir. 

İş Kanunu’nun 11. Maddesinde açıkça tanımlandığı üzere, belli bir işin tamamlanması veya belirli bir olgunun ortaya çıkması belirli süreli iş kabul edilmektedir. Belirli süreli iş sözleşmelerinin bir süre ya da iş sonunda tamamlanacağı karşılıklı olarak bilindiğinden bu sonuca dair ihbar veya karşılığı ihbar tazminatı yükümlülüğün olmadığı mevzuatı gereğidir.

Proje Üst İşvereni tarafından iş sürelerine ve projenin tamamlanması kuralına uygun olarak Şirketimizin ihbar edilmesi üzerine, başarılı şekilde sonuçlandırılan projede en önemli paya sahip olan çalışanlarımız ile yolların ayrılması gerekliliği ortaya çıkmış bulunmaktadır.

Uluslararası derecede önemli bir projede görev almanın verdiği sorumluluklarına uyan Şirketimiz, çalışanlarımız ile olan iş sözleşmelerini de hukuka uygun olarak en başında teati ederek yürürlüğe almış ve uygun şekilde sonuçlandırmıştır.

Kamuoyuna yansıyan bazı haber ve görüntülerden dolayı üzüntümüzü paylaşır, bilgilendirmemizin faydalı olmasını temenni ederiz.

Kaynak: iha