Norveçli Torhatten Nord için inşa edilen yolcu gemisinin omurga döşemesi Cemre Tersanesi'nde gerçekleştirildi.

Sac kesim töreni üç ay önce gerçekleştirilen geminin omurga döşemesi Cemre Tersanesi’nde gerçekleştirildi. İsminin HINNØY olacağı öğrenilen Norwegian Ship Design tarafından geliştirilen double-ended tasarıma sahip sıfır emisyonlu feribot, Norveç’teki Bognes-Lødingen güzergahında hizmet verecek.

Operasyonlarını karadaki yüksek kapasiteli otomatik şarj istasyonlarından elde ettiği güç ile batarya-elektrik olarak sürdürecek gemi, kıyı elektrik gücünün olmadığı durumlarda biodizel jeneratörler ile operasyonun tamamlanması için gerekli olan gücü sağlayacak.

Özellikle düşük enerji tüketimine odaklanılarak The Norwegian Ship Design tarafından tasarlanan Norveç bayraklı gemi, 399 yolcu kapasitesine ve 117 metre uzunluğa sahip.

Gemilerde uygulanan çözüm, firmanın sıfır emisyonlu bataryalı feribotları tarafından işletilen geçiş süresi ve gemi boyutu ile ilgili bir değişimi temsil ettiğini kaydeden Torghatten Nord COO’su Eirik Olsen, “Torghatten Nord AS, aynı feribot hattını 10 yıl boyunca düşük emisyonlu LNG feribotlarıyla işlettikten sonra, çığır açan sıfır emisyonlu gemilerle Lødingen – Bognes güzergahında bir sonraki ihale döneminin kazananı oldu.” diye konuştu.

whatsapp-image-2022-12-01-at-14.52.43.jpeg

Cemre Tersanesi İş Geliştirme Müdürü Burak Mursaloğlu ise “Bu çevre dostu ve yenilikçi projede The Norwegian Ship Design ve Torghatten Nord AS ile çalışmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu başarılı ortaklığın meyvesi olarak geminin tamamlandığında sektördeki prestijli gemiler arasında yerini alacağına inanıyoruz.” dedi.

whatsapp-image-2022-12-01-at-14.52.28.jpeg

Geminin Genel Özellikleri

Gemi Tipi: Yolcu Gemisi

Armatör: Torghatten Nord

Tasarımcı: The Norwegian Ship Design

Klas: DNV

Uzunluk: 117,10 metre

Genişlik: 18,80 metre

Draft: 5 metre

Araç Kapasite: 120 PBE / 12 VTE + abt. 46 PBE

Yolcu Kapasite : 399
(Denizcilik Dergisi)

Editör: Nermin İstikbal