Tersan Tersanesi tarafından Norveçli Havila Kystruten firması için inşa edilen yolcu gemileri 'Havila Castor' ve 'Havila Capella' suyla buluşturuldu.

Tersan Tersanesi, NB1093 ve NB1094; Castor ve Capella yıldızlarının adı ile yatay üretim hattında inşa edilen Havila Castor ve Havila Capella yolcu gemilerini yaklaşık 6 gün süren sıradışı ve başarılı bir operasyonla denize indirdi.

Denize indirme operasyonunda SPMT “self propelled – modular transportation “adı verilen yeni bir taşıma sistemi uygulandı.Her bir geminin tonajı (6200 ton) ve uzunluğu (124 metre) dikkate alınarak operasyona başlamadan önce uzun bir statik ve mühendislik hesaplamaları yapıldı.

200 aks ile birbirine bağlanmış toplam 1600 tekerlek her bir geminin altına alındıktan sonra gemileri kaldırdı ve sırayla Tersan’ın kendi yüzer havuzuna taşıdı.

Gemiler yüzer havuzdaki yerlerinde emniyete alındıktan sonra, havuz iniş rıhtımından ayrılıp tersanenin dalış iskelesine kilitlendi ve nihayet gemilerin denizde yüzmesine izin vermek için suya dalış yaptı.

Boru tesisatı, kablolama, havalandırma, yaşam mahalli uygulamaları; tüm elektronik sistemlerin kurulumu ve testleri ile tüm makinelerin kurulum ve testleri gemilerin 2021 başında gerçekleşecek teslimatına kadar denizde yapılacak.

Üçüncü ve dördüncü kardeş gemiler Havila Pollux ve Havila Polaris’in ise Tersan Tersanesi’nde inşası halen devam ediyor.

tersan_1-009.jpgtersan_2-007.jpg

tersan_3-005.jpg