Davide B isimli Malta bayraklı 2016 inşa kimyasal tankeri, Letonya Riga'dan Lagos'a seyrederken Nijerya'nın yaklaşık 220 deniz mili güneyinde Gine Körfezi'nde silahlı korsanlar tarafından saldırıya uğradı.

Deniz güvenliği danışmanlığı şirketi Dryad Global'e göre, Hollanda merkezli şirket De Poli Shipmanagement tarafından işletilen 2016 yapımı 19.800 dwt tanker Davide B'ye dokuz korsandan oluşan bir grup saldırdı. Korsanların gemiye başarılı bir şekilde çıktığı belirtildi. 

15 denizci kaçırıldı!

Geminin Ukrayna, Romanya ve Filipin vatandaşlarından oluşan 21 kişilik mürettebatından 15 denizcinin gemiden kaçırıldığı ve kalan 6 kişinin güvende olduğu açıklandı.

Gemiye şu anda olay yerine gelen güvenlik personelinin eşlik ettiği belirtildi.

Tanker operatörü De Poli Shipmanagement'ın yaptığı ilk resmi açıklamada;

De Poli Shipmanagement, bugün (11Mart) yaklaşık 15:00 UTC'de, yönettiği kimyasal tankeri Davide B'nin Benin, Cotonou'nun yaklaşık 210 deniz mili güneyinde korsanların saldırısına uğradı. Bu arada gemide korunaklı alana sığınan gemi mürettebatı ile temas kuruldu. İlgili tüm yetkililer bilgilendirildi. De Poli Shipmanagement olarak, gemideki denizcilerin güvenliğinin ve refahının şirket için temel endişe olduğunu vurgulamak istiyoruz.'' ifadeleri kullanıldı.

Operatör De Poli Shipmanagement'ın yaptığı ikinci resmi açıklamada ise; ''Batı Afrika'da bulunan Gine Körfezi'ndeki korsanların saldırısının ardından, kimyasal tanker Davide B'den on beş mürettebatın kaçıırıldığı bildirildi. Geminin diğer altı denizcisi güvende ve olayı yara almadan atlattı. Olay yerine gelen güvenlik personelinin hâlihazırda bulunduğu geminin güvertesinde kalması. 

De Poli Shipmanagement, gemisine ve denizcilere yönelik saldırı konusunda son derece endişe duymakta. Şirketin ana önceliği, denizcilerin en erken ve en güvenli şekilde serbest bırakılmalarını sağlamak için kayıp mürettebatı kaçıran korsanlarla temas kurmaktır. De Poli Shipmanagement'ın Acil Durum Müdahale Ekibi, meydana gelen olaydan hemen sonra haberdar edilen tüm ilgili yetkililerle irtibat halindedir. Şirket, bu zor zamanda onlara destek olmak için denizcilerin aileleriyle yakın temas halindedir.

Şu an için De Poli Shipmanagement, ilgili kişilerin güvenliğini tehlikeye atmamak için daha fazla bilgi sağlamayacaktır.'' ifadeleri kullanıldı.