Karaya oturduğu sırada geniş çapta tahmin edildiği gibi, avukatlar, geçen yıl Mart ayında Süveyş Kanalı'nın altı gün boyunca kapatıldığı 20.388 teu Ever Given kutu gemisinin en büyük kazananlarından biri olmaya devam ediyor.

Bir grup kargo sahibi ve sigortacıları, geminin sahibi Japon Shoei Kisen Kaisha'yı Londra'daki bir mahkemede, Evergreen tarafından işletilen dev geminin Avrupa'ya binlerce konteyneri taşırken aylarca Mısır'dan ayrılamaması nedeniyle meydana gelen kaza nedeniyle dava açıyor. armatör ve Süveyş Kanalı Otoritesi (SCA) arasında para cezaları üzerinde anlaşmaya varılıncaya kadar.

En son dava Adriaanse Import & Export, JDM Food Group, Rewe-Zentral, TFC Holland ve sigorta şirketleri AIG ve Allianz tarafından açıldı. İddiaların çoğu, varış noktalarına planlanandan aylar sonra ulaştıklarında bozulan yiyeceklerle ilgilidir. Nakliyatçılar ve sigortacıları, karaya oturmanın kanaldan hızla geçme kararı ve su yolunun en derin, orta kısmına bağlı kalmama nedeniyle gerçekleştiğini iddia ediyor.

Yük sahipleri Yüksek Mahkemeye, armatörlerin “ihmalkar olduklarını ve/veya görevlerini ihlal ederek makul özen ve beceriyle hareket etmediklerini” söyledi.

Londra'da açılan mahkeme belgeleri, Bernhard Schulte Shipmanagement tarafından yönetilen geminin kaptanının, 12 knot hız sınırının 18 dakika üzerinde seyrederken, geminin kontrolünü kaybettiğini ve karaya oturmadan önce bir yandan diğer yana saptığını iddia ediyor. yayı, kanalın kıyılarından birine adeta saplanmış, kıtalararası ticareti bir haftaya yakın bir süre boyunca bloke etmiş ve bu yüzyılın en yüksek profilli denizcilik kazasını yaratmıştır.

Kılavuz kaptanlar eleştirildi

Önceki davalarda, Ever Given'deki iki kılavuz kaptan önemli eleştiriler aldı.

Gemi, geçen yıl 23 Mart'ta fırtınalı koşullarda, kuvvetli rüzgarlarla kanala girdi. Konvoyda daha ileride bir gemide bulunan bir denizci,  o gün 50 knot'a varan şiddetli rüzgarlar yaşadığını söyledi. Bir gün önce bir LNG taşıyıcısının kaptanı, zorlu koşullardan korkarak geçişi erteleme kararı almıştı.

Ever Given'ın transit geçişine birkaç kilometre kala, 20 gemilik konvoyda 13. sırada yer alan 400 m uzunluğundaki gemi, iskeleden sancağa savruldu ve tekrar geri döndü. Buna karşılık, geçen yıl Haziran ayında Mısır'da yapılan bir duruşmadan alınan mahkeme belgelerine göre, lider SCA pilotu dümenciye önce sağa sonra sert sola dönme talimatı verdi.

Ever Given'in devasa gövdesinin tepki vermesi o kadar uzun sürdü ki, hareket etmeye başladığında dümencinin rotayı tekrar düzeltmesi gerekiyordu. İkinci pilot itiraz ettiğinde, ikisi geçen yıl bir Mısır mahkemesine söylendiğini savundu.

Baş pilot daha sonra yeni bir emir verdi: "Tam yol." Gemi 13 knot hıza ulaştı. İki pilot tartışmaya devam etti, hatta baş pilot gemiyi terk etmekle tehdit etti.

Güçteki artış, Bernoulli ilkesi olarak bilinen, bir akışkanın hızı arttığında basıncının düştüğü şeklindeki öngörülemeyen problemler yarattı.

SCA, uzun süredir pilotlarının kazadan sorumlu olduğunu yalanladı.

Bu yılın Haziran ayında Fransız reasürör SCOR, Ever Given topraklamayla ilgili iddiaların 2 milyar doları aşacağını tahmin ediyor.

SCOR'da deniz ve enerji reasürans sorumlusu Sylvain Gauden, “Ever Given devi topraklanması, dünyaya ekonomik sistemimizin gizli gerçekliğini gösterdi” dedi.

Gauden, Ever Given devi kuzeye giden konvoya girerken karşılaştığı koşulları anlattı.

Gauden, bir kum fırtınası, zayıf görüş, güçlü bir güney rüzgarı ve bazı yanlış iletişimlerin bir araya gelerek Ever Given'in dar kanalda hızlanmasını ve manevrayı imkansız hale getirdiğini açıkladı.

"Büyük ders, bir miktar kum ve rüzgarın potansiyel olarak küresel boyutlarda bir trajediye neden olabileceğidir. Bu, ekonomik ve sosyal modellerimizin kırılganlığını gösteriyor” dedi Gauden.

Toplamda, dünyanın en büyük reasürörlerinden biri olan SCOR, toplamda 400 kadar geminin bloke edildiğini ve bir dizi başka geminin bölgeden tamamen kaçınmaya ve Ümit Burnu üzerinden daha uzun rotayı seçmeye karar verdiğini tahmin ediyor.

Karaya oturmadan kaynaklanan talepler, Ever Given'e verilen fiziksel hasarı, SCA'nın gelir kaybını, kurtarma operasyonlarının maliyetini ve bloke gemilerin sahipleri ve kiracıları için iş kesintilerini, bozulabilir maddelerin kaybını ve kargo gecikmelerini içerir. kanalın kendisine zarar verir.

SCOR, Ever Given'den gelen iddiaları çözmenin daha uzun yıllar alacağını söyledi.

SCOR, “Reasürörler, 2 milyar doları aşan tazminat taleplerinin büyük kısmını karşılamak zorunda kalacak” dedi.

Editör: Fulya Tekin