Esenyel Partners Hukuk Bürosu ile TURMEPA, Kilyos'ta sahil temizliği gerçekleştirerek 245 kilo çöp topladı.

Esenyel Partners Hukuk Bürosu çalışanları aileleriyle birlikte, Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) iş birliğiyle Kilyos Kısırkaya Plajı’ndaki atıkları topladı.

Yaklaşan yaz mevsimi nedeniyle deniz kirliliğine dikkat çekmek, denizlerin ve sahillerin temizliği konusunda çevre duyarlılığı oluşturmak amacıyla sahilde temizlik yapan gönüllüler, 1 saat içinde plastik, kâğıt, cam şişe, gıda ambalajları vb. atıklardan oluşan 245 kilo çöp topladı.

Esenyel Partners, TURMEPA işbirliği ile  Kilyos'ta sahili temizlendi2

“Denizler hepimizin”

Esenyel Partners Avukatlık Bürosu Kurucu Ortağı Avukat Selçuk Esenyel, TURMEPA iş birliğiyle farkındalık oluşturmak amacıyla sahilde temizlik yaptıklarını belirterek, ‘’TURMEPA denizleri temizlemek anlamında gönüllülük esasına dayalı olarak birçok çalışma yapıyor, biz de bu duyarlılığa destek olmak ve farkındalık yaratmak için projeye dahil olduk. Denizler hepimizin, denizlerimizi ve sahillerimizi temiz tutmak ve bu alışkanlığı yaratabilmek adına ailelerimizle birlikte çevredeki atıkları topladık’’ dedi.

Esenyel Partners, TURMEPA işbirliği ile  Kilyos'ta sahili temizlendi4

Sıfır atık mavi

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, ülkemiz kıyı ve denizlerinin korunmasını ulusal bir öncelik haline getirmek ve gelecek nesillere temiz denizlerin kucakladığı yaşanabilir bir Türkiye bırakmak amacıyla 8 Nisan 1994 yılında Rahmi M. Koç’un kurucu başkanlığında, Deniz Ticaret Odası ile birlikte başlatılmış bir sivil toplum hareketi. Dernek, Hopa’dan İskenderun’a (adalardahil) kadar uzanan 8.333 km’lik kıyı şeridinde bölge koordinatörleriyle, denizleri yaşatma çabalarına devam ediyor. Derneğin, 1995 yılında yayınladığı “Denizleri Koruma Deklerasyonu”; BM Çevre Programı, IMO, UNEP, The Club of Rome, ICS and IUCN gibi organizasyonların uluslararası platformlarda desteklerini alıyor.

“Hizmet verdiğimiz toplumla geçmişten beri bütünleşmiş olmak” ilkesiyle de yaklaşımını açıkça ortaya koyan dernek, yenilikçi ve yaratıcı araçlarıyla sürdürdüğü temiz deniz mücadelesine, kişi ve kurumların gönüllü katılımını teşvik eden “Kıyı Temizleme Etkinliği” ile de katkı sunuyor. Bu etkinlikle şirketlerin/okulların kurumsal duyarlılığını, deniz ve kıyıların korunması yönünde enerjiye dönüştürmeyi hedefliyor.

TURMEPA Kıyı Temizleme Etkinliği, deniz ve kıyı ekosistemini korumaya katkıda bulunmak için, T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile iş birliği içinde yürütülen “Sıfır Atık Mavi” projesi kapsamında ilerliyor.

Esenyel Partners, TURMEPA işbirliği ile  Kilyos'ta sahili temizlendi8Esenyel Partners, TURMEPA işbirliği ile  Kilyos'ta sahili temizlendi7Esenyel Partners, TURMEPA işbirliği ile  Kilyos'ta sahili temizlendi6Esenyel Partners, TURMEPA işbirliği ile  Kilyos'ta sahili temizlendi5Esenyel Partners, TURMEPA işbirliği ile  Kilyos'ta sahili temizlendi3Esenyel Partners, TURMEPA işbirliği ile  Kilyos'ta sahili temizlendi1Esenyel Partners, TURMEPA işbirliği ile  Kilyos'ta sahili temizlendi

Editör: Nermin İstikbal