banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

ABD Petrol Tankerleri Depolama Sorunu Nedeniyle Bantry Körfezi'ne Yöneliyor!

Ham petrol depolanacak yerlerin azlığına yol açan Covid-19 nedeniyle, küresel talepte oluşan yavaşlama depoların tamamen dolmasına neden oldu. Alıcılar, küresel talep yavaşlamasının ardından ham petrolü depolayacak yerler arıyor, Amerikan petrolü taşıyan bir grup gemi Cork'ta küçük bir terminale doğru gidiyor.

Ekonomi 15.05.2020, 14:49 15.05.2020, 15:25 Halit Emre İbrahimoğlu
157
ABD Petrol Tankerleri Depolama Sorunu Nedeniyle Bantry Körfezi'ne Yöneliyor!

ABD Petrol Tankerleri Depolama Sorunu Nedeniyle Bantry Körfezi'ne Yöneliyor!

Alıcılar, küresel talep yavaşlamasının ardından ham petrolü depolayacak yerler arıyor iken, Amerikan petrolü taşıyan bir gemi grubu Cork'ta küçük bir terminale doğru gidiyor.
 
Bloomberg tarafından derlenen gemi takip verilerine göre, Nisan ayından bu yana, toplam 2,4 milyon varil Amerikan petrolu taşıyan dört gemi, Zenith Enerji Yönetimi tarafından işletilen Bantry Bay terminaline yelken açtı. ABD Körfez Kıyısı'na petrol yükleyen bu tankerlerden ikisi başlangıçta Hollanda ve İngiltere için ayarlanmış, ancak Bantry Körfezi'ne yeniden yönlendirilmiştir. Geçen ay bu tesis için ABD petrol teslimatları ilk defa gerçekleşti. Denizhaber.com Özel

Zenith'in genel ticaret müdürü Jay Reynolds, “Bu, ABD'nin ham petrolünün uluslararası ticarette piyasa temelleri tarafından yönlendirilmesidir” dedi. Covid-19 salgını küresel olarak petrol talebini harap ettiğinden, depolama hem karada hem de denizde gittikçe azaldı. Uluslararası Enerji Ajansı, bu hafta petrol talebinin virüs kepenkli ekonomilerden önce toparlanmasının bir yıldan fazla süreceğini söyledi.
 
İki milyon varil
 
Zenith’in Bantry Bay terminali yaklaşık iki milyon varil ham petrolü depolayabilecek kapasitede olup, geriye kalan yaklaşık dokuz milyon varillik sahada rafine ürünler bulunuyor. 1968 yılında yabancı ham petrolün büyük kargolarını ithal etmek amacıyla inşa edilmişti.
 
Nakliye veri sağlayıcısı Vortexa'nın petrol analisti Syed Ahmad, “En son ham petrol ithalatını Kasım 2019'da yaptık, ancak bu İngiltere'den bölgesel bir ham petrol oldu” dedi.

Enerji Bilgi İdaresi verilerine göre, ABD'nin İrlanda'ya olan ham petrol ihracatı Ocak ayında 2,4 milyon varile ulaştı. Bantry Bay’ın depo kullanımı, sözleşmeler ile sabit olup, yüzde 95'in üzerindedir.
 
Talep düzelinceye kadar, “Ham teslimatlardan biraz rahatlamak isteyenler tedariklerini Bantry Körfezi gibi daha az bilinen seçeneklere yönlendirecekler” dedi Ahmad.

Denizhaber.com Özel

Yorumlar (0)
18
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü