Clarkson Research tarafından geçtiğimiz hafta yayımlanan verilere göre Çin, gemi inşa yıllık sipariş hacminde Güney Kore'yi geride bırakarak 2021 yılında liderliği aldı.

Yıl boyunca, Çin merkezli gemi inşa tersaneleri toplamda yaklaşık 22,8 milyon CGT'lik (Compensated Gross Tonnage) 965 adet gemi inşa siparişi aldı. Bu da küresel toplam rakam olan 45,7 milyonun neredeyse yüzde 50'sini oluşturuyor. Çin'i ikinci sırada takip eden Güney Kore merkezli gemi inşa şirketleri ise küresel toplamın yüzde 38'ini oluşturan toplam 17.5 milyon CGT'lik 403 adet gemi inşa siparişi aldı.

Çin konteyner gemilerinde, Güney Kore LNG'lerde hakim!

Diğer yandan Çin, tüketim malları kargolarındaki artış sebebiyle yükselen bir segment olan yeni konteyner gemilerinin inşa ve satışında hakimiyet kurarken, Güney Kore merkezli gemi inşa şirketlerinin daha iyi kârlılığa sahip yüksek marjlı LNG gemileri segmentinde hakim durumda olduğu belirtiliyor.

Güney Kore hedefleri aşarak 46 milyar dolarlık sipariş aldı!

KBS World'e göre, Güney Kore merkezli gemi inşa şirketlerinin daha seçici olması ve toplam hacim yerine yüksek katma değerli projeleri tercih etmesi nedeniyle 2021'de Kore sipariş hacimleri daha düşüktü. Güney Kore'nin üç büyük gemi inşa tersanesi 2021 için 32 milyar dolar olarak belirlenen satış hedeflerini aşarak toplam 46 milyar dolarlık sipariş aldı. Diğer yandan Güney Kore'de sipariş etkinliğinin önümüzdeki yıl daha düşük olması bekleniyor. Örnek olarak, önde gelen Kore merkezli gemi inşa şirketi KSOE, 2022 için 17,4 milyar dolarlık bir satış hedefi belirledi. Bu rakam 2021'deki gerçek satış performansından yaklaşık 5,4 milyar dolar daha az.