Hızlı ve mukavemetli askeri deniz platformlarıyla bilinen Türk tersanesi ARES Shipyard, ARES 32 PREDATOR & DAGGER Hızlı Önleme Gemisi çözümünü ortaya koydu.

32 metrelik yeni önleme gemileri, Deniz Durumu-6 koşullarına kadar hızlı önleme ve vur-kaç görevleri için 45 knot’ın üzerinde hıza ve çok yüksek manevra kabiliyetlerine sahip.

ARES Shipyard’tan Ezber Bozan Gemi- ARES 32 PREDATOR:DAGGE

Gemiler, 2.000 deniz mili menzili ile Münhasır Ekonomik Bölgelerden daha fazla bir operasyonel kapsama alanına sahip olup, donanmaların ve kıyı güvenlik kurumlarının envanterlerindeki mevcut hızlı saldırı gemisi çözümlerine meydan okuyor.

İki farklı varyant halinde geliştirilen ARES 32 Hızlı Önleme Gemileri, farklı silah ve sensör yükleriyle donatılabilecek.

ÇAKIR Seyir Füzesi ile ölümcül güç: ARES 32 PREDATOR

İlk varyant olan ARES 32 PREDATOR, ROKETSAN’ın yeni nesil, 150 km’nin üzerinde etkili menzile sahip iki adet tek kabinli ÇAKIR seyir füzesine ek olarak dört adet daha kısa menzilli L-UMTAS lazer güdümlü füzeleri ile yapılandırılırken, DAGGER varyantı nispeten daha kısa menzilli hedefler için iki adet dört hücreli kızılötesi/lazer güdümlü füze ile donatılmıştır.

ARES-32-2

Her iki ARES 32 PREDATOR & DAGGER varyantı da daha yakın menzilli deniz veya kara hedefleri için ön güvertede 25 mm veya 30 mm uzaktan kumandalı otomatik stabilize deniz silah sistemlerine sahiptir. Ayrıca, korsanlar, kaçakçılar veya yasadışı insan tacirleri gibi asimetrik tehditler için üst güvertede iki adet 12.7 mm makineli tüfek bulunmaktadır.

ARES 32 PREDATOR & DAGGER gemileri son teknoloji savaş yönetim sistemlerine, X ve S-Band radarlara, elektro-optik gözetleme ve işaretleme sistemlerine ve arka güvertede biniş ve SAR görevleri için rampalı bir RHIB’ye sahiptir. ARES’in son teknoloji ürünü tasarım çözümü sayesinde gemiler, doğası gereği bir öz savunma figürü olarak çok düşük radar kesit alanı ve kızılötesi izine sahip.

Utku-Alanc

“Orta Doğu ve Afrika’dan talep var”

ARES Tersanesi CEO’su Utku ALANC yeni ürün ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “ARES 32 PREDATOR ve DAGGER’ı, şu anda son kullanıcıların gizli olduğu Orta Doğu ve Afrika’dan gelen iki sağlam ve ciddi talebe yanıt olarak geliştirdik. Hızlı ve sağlam deniz çözümleri konusundaki engin deneyimimiz sayesinde, ARES 32 önleyiciler yakında deniz operasyonları alanında yeni oyun değiştiriciler olacak.

Bu yeni nesil önleyicilerle, Türk füze üreticisi ROKETSAN ile işbirliği içinde mevcut hızlı saldırı gemisi çözümlerine meydan okuyarak önleme algılarını değiştireceğiz.”

Teknik Özellikler

Uzunluk: 32.10 m

Genişlik: 6.82 m

Draft: 1.35 m

Menzil: 2000 Deniz Mili, 12 knots

Azami Hız: 42+ knots, Yarım Yük

Yakıt Kapasitesi: 28,000 L

Mürettebat: 3+8

Güney Kore, LNG gemilerinin yüzde 75'ini inşa etti Güney Kore, LNG gemilerinin yüzde 75'ini inşa etti

Makinalar

Ana Motorlar: 3 x MTU 16V2000 M96

Jeneratörler: 2 X CAT 4.4

Tahrik Sistemi: 3 x RR S56-3/CA Waterjets

Stabilizasyon: Humpree Active Stabilization

İLGİLİ İÇERİK: ARES Tersanesi’nden Katar’a Ani Müdahale Botu İhracatı


Kaynak: SavunmaSanayiST.comDeneme bonusu veren siteler
Editör: Nermin İstikbal