Antalya’nın Kumluca ilçesi açıklarında batan kimyasal yüklü gemi için, uzmanlardan korkutan açıklama geldi. Denizin derinliklerine gömüldüğü için çıkarılamayan geminin zamanla çürüyerek, içerisindeki 3 bin ton kimyasalın denize karışacağı söyleniyor.

İçerisinde 14 mürettebatın bulunduğu Gine bayraklı gemi, 5 Nisan tarihinde İskenderun’dan Ukrayna’ya gitmek üzere yola çıkmıştı. Antalya’nın Kumluca ilçesi açıklarına gelen gemi henüz bilinmeyen bir nedenle batmıştı. Gemideki 14 mürettebattan 5'i kurtarıldı, 1'i ise hayatını kaybetti ve 8 kişiye ise henüz ulaşılamadı. Yabancı bandıralı gemi ise, Akdeniz’in derinliklerine gömüldü.

Çeşitli sektörlerde kullanılan ve 3 bin ton boksit madeni taşıyan gemi için uzmanlardan “Bu tür gemiler uzun yol gittiği için yakıt alırlar. Dolasıyla yakıtta petrol kirliliği oluşturacak. Zamanla bu gemi suyun altında çürüyecek. Daha sonra bu yakıtı yavaş yavaş salacaktır. Boksit madeni alüminyum yapımında kullanılıyor, aşındırma amaçlı kullanılıyor, çeşitli alanlarda kullanılıyor. Bir gemide bu kadar çok bulunması deniz için kirlilik oluşturur.” uyarısı geldi.

Editör: Nermin İstikbal