İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Temmuz Ayı Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Argun Gündüç başkanlığında gerçekleştirildi.

F14-uBmWEAINzKd

Meclis Toplantısında, Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, TCDD İzmir Limanı ile ilgili açıklamada bulundu.

İMEAK DTO İzmir Şube Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, İzmir Alsancak Limanı’nın her geçen gün güç kaybettiğini söyledi. Limanın satışı hakkında da yorum yapan Öztürk, “ Liman için verilecek kararın hepimiz için hayırlı olacağını biliyorum” dedi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Temmuz ayı olağan meclis toplantısı, İMEAK DTO İzmir Şubesi’nin hizmet binasında gerçekleştirildi. DTO İzmir Şubesi Meclis Başkanı Argun Gündüç idaresinde yapılan mecliste konuşan İMEAK DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, Alsancak Limanının satışı ile alakalı yorumda bulundu. Öztürk, satış ile alakalı olarak “Devletin menfaatlerine en iyi devlet karar verir. Liman için verilecek kararın hepimiz için hayırlı olacağını biliyorum”dedi. Öztürk ayrıca Alsancak Limanı’nın her geçen gün güç kaybettiğini de sözlerine ekledi.

F14-ucIWAAAkq94

‘2008’DEKİ GÜNLERİ ARAR HALE GELDİK’

Öztürk, İzmir’in merkezinde bir limanın olmamasının İzmir’in bitmesi demek olacağını belirtti. İzmir Alsancak Limanı’nın rıhtım uzunluğu ve gemi saha büyüklüğü açısından açısından Ege Bölgesi’nde birincisi, Türkiye’de ise ikinci olduğunu sözlerine ekleyen Öztürk, “En önemli özelliği de her türlü yüke ve yolcuya, araca hizmet edebilen bir liman. Tarifelerde örnek teşkil edebilen bir liman. Ama İzmir limanı maalesef 2008’deki günlerini arar hale geldi. İzmir limanı her geçen gün kan kaybediyor.” ifadelerini kullandı.

‘LİMAN DAHA VERİMLİ HALE GETİRİLMELİ’

Öztürk, İzmir Alsancak Limanı’nın daha verimli hale getirilmesi gerektiğini vurgularken, “Körfez Rehabilitasyon Projesinin bir an önce devreye girmesi lazım. Rıhtımların düzenlenmeleri gerekir. Ekipmanların, eksikliklerin tamamlanmaları, deprem veya benzer afete karşı rıhtımların güçlendirilmesi lazım. Kemalpaşa lojistik merkezinin bir an önce devreye alınması lazım. Çandarlı limanı bir sonraki hamle. Ro-ro taşımacılığının artması ve teşvik edilmesi çok önemli. Yurt içi taşımaların limanlar vasıtasıyla denize döndürülmesi gerekiyor.” dedi.

Editör: Nermin İstikbal