İMEAK DTO İzmir Şube Başkanı Öztürk: Kruvaziyer gemilerde doluluk oranı hızla artıyor.

DENİZCİLİK Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı Ocak-Haziran 2023 dönemi kruvaziyer gemi ve yolcu sayısı istatistiklerini değerlendiren İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, “Yolcu sayısında iki kata yakın artış sağlandı. Gemilerde doluluk oranı hızla artıyor" dedi. Öztürk, İzmir'in 9 gemi ile yaklaşık 8 bin yolcuya ev sahipliği yaptığını belirtti.

İMEAK DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, Denizcilik Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı Ocak-Haziran 2023 dönemi kruvaziyer gemi ve yolcu sayısı istatistiklerini değerlendirdi. Öztürk, “Yılın ilk yarısında limanlarımıza 420 gemi ve 482 bin yolcu yanaştı. Geçen yıl aynı dönemde limanlarımıza 317 gemi ve 255 bin yolcunun yanaştığını düşünürsek, rakamlardaki artışı daha iyi görebiliriz. Özellikle pandemi sonrası gemi boyutlarının ve yolcu sayılarının artması yolcu rakamlarına da yansımış durumda. Gemilerde doluluk oranı hızla artıyor. Dolayısıyla yolcu sayısında iki kata yakın artış sağlandı" ifadelerini kullandı.

2023 YILINDA 1,5 MİLYON YOLCU SAYISI HEDEFİ

Egeport Kuşadası Limanı’nın 191 gemi ile birinci sırada yer aldığını belirten Öztürk, “Çeşme 34 gemi ile ciddi bir performans gösterdi. İzmir, 9 gemi ve 8 bine yakın yolcuya ev sahipliği yaptı. Yılın ikinci yarısında çok daha fazla gemi ve yolcuyu ağırlayacağız. İzmir Valimiz, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız, İzmir Ticaret Odamız, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansımız, TÜRSAB ve diğer kuruluşların örnek iş birliğinin meyvelerini topluyoruz. 2023 yılında rezervasyon yaptıran binden fazla gemi ve 1,5 milyon yolcu sayısının çok rahat yakalanacağına inanıyoruz. 2024 yılının başta İzmir Limanı olmak üzere çok daha parlak olacağını düşünüyoruz" diye konuştu

Editör: Nermin İstikbal