UND İcra Kurulu Başkanı Şener Açıkladı

UND İcra Kurulu Başkanı Şener: Şu an için iki çözüm üzerinde çalışıyoruz. Birinci seçenekte tırların, Süveyş üzerinden Mısır topraklarına uğramadan yeni bir Ro-Ro seferiyle taşınması öngörülüyor"dedi

Ro-Ro,Süveyş 1614 Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, Mısır ile taşımacılık anlaşmasının bu ay içinde sona ereceğini hatırlatarak, "Şu an için iki çözüm üzerinde çalışıyoruz. Birinci seçenekte tırların, Süveyş üzerinden Mısır topraklarına uğramadan yeni bir Ro-Ro seferiyle taşınması öngörülüyor. İkinci seçenek ise İran üzerinden, maliyetleri yarıya indirecek Ro-Ro seferini de içeren yeni bir rotayı kapsıyor" dedi. Şener, yaptığı açıklamada, Mısır'ın ticaret anlaşmasını yenilememe ihtimalinin taşımacılık sektöründe tedirginliğe yol açtığını, bu nedenle masada birden fazla çözüm seçeneğinin olduğunu söyledi.

'MALİYETLERİ YARIYA İNDİRECEK'

Şu an için iki çözüm üzerinde çalıştıklarını anlatan Şener, birinci seçenekte tırların, Süveyş üzerinden Mısır topraklarına uğramadan yeni bir Ro-Ro seferiyle taşınmasının öngörüldüğünü, ikinci seçeneğin ise İran üzerinden, maliyetleri yarıya indirecek Ro-Ro seferini de içeren yeni bir rotayı kapsadığını kaydetti.

'HAZIRLIKLARA BAŞLADIK'

Mısır rotasının, Suriye üzerinden geçişe göre operasyonları yüzde yüzden daha pahalı bir hale getirdiğini ifade eden Şener, "2500 dolarlık bir maliyeti, 5500 dolarlar seviyesine çıkarmıştı. Şimdi bu karardan sonra da bir tedirginlik oluştu. Alternatif olarak Süveyş gündeme geldi. Burada maliyet yaklaşık 1000 dolar artıyor. Bu olur ve ihracat devam eder" diye konuştu.

Bununla beraber UND olarak, çözüm girişimlerinin tek bir merkezde toplanmaması için İran rotasını da farklı bir alternatif olarak değerlendirdiklerini kaydeden Şener, şöyle konuştu: "Biz İran'ı transit geçmeyle ilgili anlaşmalar yaptık. İran'da ödediğimiz ekstra paraları artık ödemiyoruz. İran'ın Buşehr Limanı'na gidip oradan bir Ro-Ro seferiyle Katar'a, Dubai'ye geçmek aslında maliyetleri tekrar yarıdan aşağıya indirecek bir çözümdür. Yine rekabetçi fiyatlara erişmiş olacağız ve bunun önünde de büyük bir engel yok, hazırlıklarına da başladık. Süveyş projemiz yürürken beraberinde bu da olacak. Hazırlık derken, şu anda bu rotanın kullanılması için bir engel yok. Sadece bu hattın kapasitesinin büyük bir trafiği kaldırması için Ro-Ro sefer sayılarının artırılması gibi önlemleri kastediyoruz. Şu anda bile bu hattı kullanan tırlarımız var. "

Türkiye ile Mısır arasında imzalanan Ro-Ro seferlerine bağlı karayolunu transit kullanma hakkı ile ilgili anlaşmanın süresi 23 Nisan'da sona eriyor ve Mısır yönetimi Türk yetkililerin girişimlerine şu ana kadar olumlu bir cevap vermedi.

Editör: TE Bilişim