Libyalı Büyükelçi: Türklere zarar gelmesine izin vermeyiz

Libya'nın Ankara Büyükelçisi Abdulrezzak Mukhtar, Libya'nın doğusundaki Türk vatandaşlarının güvende olduğunu söyleyerek, Türk vatandaşlarına zarar gelmesine hiçbir şekilde izin vermeyeceklerini ifade etti.

Libya'da darbe girişiminde bulunan emekli Tuğgeneral Halife Hafter'e bağlı birliklerin, Türk ve Katar vatandaşlarının ülkenin doğusundan ayrılmalarını istemesinin ardından, Libya'nın Ankara Büyükelçisi Mukhtar, ülkenin doğusundaki isyancı güçlerin hiçbir şekilde Libya hükümetinin iradesini temsil etmediğin vurgulayarak, şunları söyledi:

"Türk vatandaşları güvendedir. İki ülke arasındaki güzel ilişkiler, kardeşimiz Türklere herhangi bir zarar gelmesinin önündeki en büyük engeldir. Bu, Libya'nın seçilmiş hükümetin iradesi ve görüşüdür. (Hafter'in) 'Onur Savaşı' denilen olay hükümetimizin iradesi ve görüşünü temsil etmiyor. Türkler bizim arkadaşımız ve kardeşimizdir. Aynı coğrafyanın insanlarıyız. Herkes rahat olsun. Ülkemizdeki Türk vatandaşlarına zarar gelmesine hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz. Libya Türklerin de vatanıdır. Ülkemizdeki Türk vatandaşlarına herhangi bir zarar gelmesine hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz. Dün Başbakanımızla da şahsen konuyu konuştum. O da iki ülke arasındaki sağlam ilişkilere işaret etti. İlişkilerimiz halen üst düzeydedir ve bu şekilde de devam edecektir."

Mukhtar, Libya-Türkiye arasındaki ziyaretlerin ve uçak seferlerinin devam ettiğine işaret ederek, "Türklere gelecek herhangi bir zarar Libyalılara gelmiş gibi olur. Şartlar ne olursa olsun, biz Türklerin güvenliğini sağlayacağız" diye konuştu. Türkiye'nin Libya'ya desteğine de değinen Büyükelçi Mukhtar, Türkiye'nin Libya'ya yaptığı yardımların ve katkıların çok iyi bilindiğine ve takdir edildiğine işaret etti. Libya'nın zor bir dönemden geçtiğini ancak yeni parlamento seçimleri sonrası ülkeyi güzel günlerin beklediğini anlatan Mukhtar, seçim komisyonu gibi konularda siyasi taraflarca anlaşma sağlandığını, yeni meclisin de demokratik usullere uygun olarak hükümeti belirleyeceğini kaydetti.

Editör: TE Bilişim