İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı ve Gemi Mühendisleri Odası işbirliği ile denizcilik sektöründe faaliyet gösteren Türk ve İtalyan şirketler Tuzla’da bir araya geldi. Görüşmelerin ardından işbirliği mutabakatı imzalanması kararlaştırıldı.

İlerleyen dönemde Türk şirketleri de GMO’nun organizasyonu ile İtalya’ya gidecek.
 
GMO’nun ev sahipliğinde İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı, Spezia Ticaret Odası Özel Şirketi, Liguria Bölgesi Uluslararasılaştırma Şirketi ve Genova Ticaret Odasi’nın işbirliği ile Tuzla’ya gelen İtalyan şirketler, Türk şirketlerle gün boyu süren ikili görüşmelerde bulundu. Görüşmeler sırasında, iki ülke şirketleri arasındaki ticaret kadar oluşturulacak işbirliği ve ortaklıkların önemine de vurgu yapıldı.

Türk Şirketler de İtalya’ya Gidecek

Linguria International’ın yönetim kurulu danışmanlarından Cristiana Pagni, Türk ve İtalyan firmalarının işbirliği içinde teknoloji geliştirip pazarda daha etkin olabileceklerini ve büyümenin ortaklıklar sayesinde gerçekleşeceğini söyledi. GMO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kolay ise “Henry Ford’un ‘bir araya gelmek başlangıç, bir arada kalmak ilerleme ve birlikte çalışmak basarıdır’ sözünü anımsatarak, bu yüzyılın işbirliği yapanların başarılarına tanık olacağını” söyledi. Toplantıda İtalyan firmalarla işbirliği için iyi bir ortam oluştuğunu söyleyen Kolay, “Bizi ve firmalarımızı İtalya’ya davet ettiler. Davetlerini kabul ettik, ilerleyen dönemde Türk şirketleriyle birlikte İtalya’ya gideceğiz” dedi. Toplantının ardından iki ülke temsilcileri arasında denizcilik sektöründe işbirliği mutabakatı imzalanması kararlaştırıldı.

İtalya’ya Gemi İhracatı yüzde 78 Arttı

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin verilerine göre 2012 sonu itibariyle Türkiye’nin gemi ve yat ihracatı 811 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bunun 75,5 milyon doları doğrudan İtalya’ya yapılan ihracattan oluşuyor. Geçen yıl bu rakam 42 milyon dolardı. Rakamlar, 2012’de İtalya’ya yapılan gemi ve yat ihracatının yüzde 78,8 oranında arttığını gösteriyor. GMO Başkanı Osman Kolay, kurulan ilişkilerle bu rakamı daha da artırmayı hedeflediklerini söylüyor.

Editör: TE Bilişim