2011 Yılında 50. Yılını kutlayacak olan Basın İlan Kurumu, 24 Temmuz Basın Bayramı’nı Bab-ı Ali’de kutlayacak.


“Türk Basını için daha çok sorumluluk almak üzere çıktık yola”

 

49 yıldır Türk Basını’nın yanında yer alan Basın İlan Kurumu 50. yaşının arifesinde yeni bir vizyon çizdi kendine; bu yeni vizyonun ana fikri “Türk Basını için daha çok sorumluluk almak” olarak belirlendi.

2010 Yılı ile birlikte yeni vizyonu yaşamaya ve yaşatmaya başlayan Basın İlan Kurumu, basın çalışanlarına verilen kredileri yüzde yüz artırdı ve kredi miktarını 3000 TL’ye çıkardı. Şimdi bu miktar 1 Eylül’den itibaren 3600 TL’ye çıkıyor. Ve gazeteciler, kurulan yeni sistem sayesinde, kredi alımı için artık kuruma kadar gelmek zorunda değil!

Yine; gazetecilerin yurtdışına çıkışlarda yaşadığı keşmekeşi rahatlatmak amacıyla bir proje üzerinde çalışan Basın İlan Kurumu, basın çalışanlarının kendi aralarında maddi ve manevi dayanışmasına artırmak üzerede yeni projelerin kapısını aralamak üzere…

 

49 Yıllık tarihinde ilk defa Basın Bayramı’na (*) özel bir program hazırlayan Basın İlan Kurumu, siz değerli basın çalışanlarını “bayramını” kutlamak üzere, Türk basınının doğduğu yere, “Bab-ı Ali”ye davet ediyor.

 

 

 

Program:

 

10.00 – 11.00 / Bando Eşliğinde Bab-ı Ali Gezisi (Beyazıt Meydanı – Babı Ali Yokuşu)

11.00 – 11.15 / Açılış / Nuri Osmaniye Caddesi / Anadolu Ajansı Önü / Cağaloğlu

11.15 – 12.15 / Konser (Altın Kızlar Grubu)

12.15 – 13.00 / Protokol konuşmaları (*)

13.00 – 15.00 / Sohbet (*)

 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç, Gazeteci Yazar Mehmet Şevket Eygi,  Gazeteci Yazar Ahmet Turan Alkan, Gazeteci Yazar Ahmet Tezcan, Gazeteci Yazar Bedii Faik, Gazeteci Yazar Can Ataklı

 

24 Temmuz 1908 günü İstanbul'da gazeteciler kendi aralarında karar aldı: O gece sansür memurlarını gazetelere sokmayacaklardı. Gazeteler basıldı. Gazeteciler sabaha kadar bürolarda, matbaalarda kaldı. Gelen sansür memurları "Meşrutiyet ilan edildi. Artık matbuat hürdür" diye kapıdan geri çevrildi. Ve ertesi gün, yani 25 Temmuz'da gazeteler ilk kez sayfalarında beyaz sütunlar ol­maksızın, sansürsüz olarak çıktı. O günden beri, 2. Meşrutiyet'in ilan edildiği 24 Temmuz, "Basın Bayramı" olarak kutlanıyor.