Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait "TCG Bayraktar" ve "TCG Sancaktar" gemileri, Hatay'ın Payas MMK Metalurji Limanı'nda, sahra hastanesi olarak depremzedelere hizmet veriyor. TCG Bayraktar Gemi Komutanı Deniz Albay Lütfü Sezgin, şu ana kadar 700 yaralıya müdahale edildiğini söyledi.

DHA'nın haberine göre, TCG Bayraktar ve TCG Sancaktar adlı, 40'ar tank kapasiteli çıkarma gemileri, çok sayıda yardım aracı, kamyon ve iş makinesi yüklenerek Muğla'dan deprem bölgesine ulaştırıldı. TCG Sancaktar İskenderun Limanı'na, TCG Bayraktar da Payas MMK Metalurji Limanı'na yanaştırıldı. Gemiler, iş makineleri ve kamyonlar tahliye edilip, acil servise dönüştürüldü ve bölgeden getirilen depremzede yaralı ve hastalara hizmet verilmeye başlandı.

TCG Bayraktar gemisinde görevlendirilen Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Menteşe Devlet Hastanesi ile Muğla Özel Yücelen Hastanesi çalışanlarından oluşan 145 kişilik ekip, bölgelerden getirilen yaralılara müdahale etmeye başladı. 1 genel cerrah, 1 anestezi ve reanimasyon uzmanı, 1 kalp damar cerrahisi uzmanı, 1 ortopedi uzmanı, 3 acil tıp uzmanı, 2 pediyatri uzmanı ile çok sayıda gönüllü asistan, tıp öğrencisi ile hemşireden oluşan 145 kişilik ekipten 65'i, gemide acil hastalara hizmet vermek üzere kalırken, 80'i de deprem sahasına dağıldı.

TCG Bayraktar Gemi Komutanı Deniz Albay Lütfü Sezgin, şu ana kadar 700 yaralıya müdahale edildiğini söyledi.

Editör: Nermin İstikbal