İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası’nın (DTO) Nisan ayı Meclis Toplantısı, 6 Nisan 2023 Perşembe günü yapıldı.

6-4

Oda Meclis Salonu’nda, İMEAK DTO Meclis Başkanı Başaran Bayrak başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, gündemdeki maddeler görüşüldü.

2-9

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran yaptığı konuşmada, Cumhuriyet tarihimizin en acı hadiselerinden birisi olarak derin izler bırakan Kahramanmaraş merkezli depremlerin üzerinden 2 ay geçtiğini hatırlatarak, böylesine büyük bir felaket karşısında kayıtsız kalmanın mümkün olmadığını belirtti. 

Tamer Kıran, ilk günden bu yana Deniz Ticaret Odası ve Denizcilik Sektörünün tüm imkanlarıyla bölgeye yardıma koştuğunu, depremzedelerin yalnız olmadıklarını göstermek için her türlü gayreti gösterdiklerini söyledi.

Denizcilik Camiasını Yardıma Çağırdı

Kampanya Bağış Kuralları ve Konut İhalelerine ilişkin bilgi veren Tamer Kıran, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz 2 ayda milletçe yaşadığımız felaketlerin yaralarını sarmak için yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneklerini sergiledik. İnanıyorum ki bu mübarek günlerin manevi iklimini de fırsat bilerek, yine el birliğiyle yaraların sarılmasına güçlü bir destek vereceğiz ve afetzedelerimizin sıcak yuvalarına kavuşmalarına yardımcı olacağız. Denizcilik camiamızın her ferdi, gücünün yettiği ölçüde ister bir blok ister bir daire ister bir tuğla bedeli karşılığı bağışta bulunarak bu ulvi hizmete katkı sağlayabilecektir. Sektörümüzün geçmişte olduğu gibi ülkemiz için sorumluluk üstlenmeye devam edeceğine, bu büyük afetin yaralarının sarılmasına var gücüyle destek vereceğine, bu zor günleri birlik ve beraberlik içerisinde aşacağımıza güvenim tamdır.”

Tamer Kıran, “Ancak böyle ağır bir felaketin üstesinden devlet millet el ele vererek gelinebileceğini, iş dünyasının temsilcileri olarak bizlere de büyük görevler düştüğünü unutmamak gerekiyor.” dedi.

“El Verin Ev Yapalım” Kampanyasına 75 Milyon TL Destek

Geçen ayki Meclis konuşmasında, bölgenin en önemli sorunu olan kalıcı barınma ihtiyacını karşılamak üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) kalıcı konut kampanyası hazırlıklarını duyurduğunu, Oda olarak kaynaklarını, üyelerin de destekleriyle birleştirerek, bu kampanyada mümkün olduğunca çok sayıda bina veya konut yapımına maddi katkı sağlayarak güçlü bir şekilde yer alma arzusunda olduklarını belirttiğini hatırlatan Tamer Kıran, şunları söyledi:

“Nitekim Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu, 1 Nisan Cumartesi günü yaptığı basın toplantısında, TOBB olarak 1 milyar lira destekle, ‘El Verin Ev Yapalım’ sloganıyla, ‘İş Dünyası Konut Seferberliği Kampanyası’nı başlattıklarını duyurdu. Biz de olabildiğince çok depremzedeyi afette yitirdikleri evlerine yeniden kavuşturmak istiyoruz. Bu düşünceden hareketle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin ‘El Verin Ev yapalım’ sloganıyla başlattığı kampanyaya, İMEAK Deniz Ticaret Odası merkez ve tüm şubeleri adına 75 milyon TL destekle katılmaya Yönetim Kurulumuz tarafından karar verilmiştir. Kampanya süresince üyelerimizden ve camiamızdan gelecek güçlü desteklerle bunun çok daha üstünde bir miktara ulaşacağımıza inanıyor ve katkılarınızı bekliyoruz.”


Toplantıda, Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney, ”Türk Eximbank Destekleri” konulu sunum yaptı.

5-4

Tamer Kıran konuşmasında 18 Mart’ta vefat eden İMEAK DTO ve Türk Deniz Eğitim Vakfı’nın kurucu üyelerinden, Eski Meclis Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Adil Göksu’ya Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına sabırlar diledi. 

İMEAK DTO İskenderun Şube Başkanı Kemal Kutlu da, depremden en çok etkilenen yerlerden biri olan İskenderun’daki son durum hakkında bilgi verdi.

9-2

4-5

Editör: Nermin İstikbal