Süveyş Kanalı'ndan geçen gemi sayısı ile ilgili açıklama yapan Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Usame Rabi, bu yıl geçtiğimiz yıla göre gemi geçiş sayısında yüzde 15 artış olduğunu açıkladı. Rabi, bu yıl kanaldan geçen gemi sayısının 23 bin olduğunu söyledi.

Gemi geçişlerinden elde edilen gelirin ise 8 milyar dolar olduğu açıklandı.

Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Usame Rabi, düzenlediği basın toplantısında, gemi trafiği ile ilgili 2022 verilerini paylaştı. Süveyş Kanalı'ndan geçen gemi sayısının geçen yıla göre yüzde 15 arttığına işaret eden Rabi, bu sene toplamda 23 bin geminin kanalı kullandığını söyledi.

Kanaldan elde edilen gelirde yüzde 25 artış yaşandığını belirten Rabi, 2022 yılında sağlanan kazancın 8 milyar dolara yaklaştığını kaydetti.

Yasa tasarısı prensipte onaylanmıştı

Mısır Meclisi, 20 Aralık'ta Süveyş Kanalı'nın varlıklarının satışına ve kiralanmasına izin veren "tartışmalı yasa tasarısını" prensipte onaylamıştı.

Mısır Temsilciler Meclisi'ndeki Ortak Komitenin yazılı açıklamasına göre yasa tasarısı, Süveyş Kanalı İdaresi'ne ait bir fon oluşturulmasını ve bu fonun, Kanal İdaresi'nin elde ettiği gelire katkı sunmasını ve yatırımlarında sürdürülebilir kalkınma sağlanmasını amaçlıyor.

Tasarının yasalaşması durumunda Kanal İdaresi'ne, "kurumun sabit ve taşınabilir mallarını satma, satın alma, kiralama, işletme ve bunlardan kurumun geleceği için yararlanmaya izin verilmesi" öngörülüyor.

Süveyş Kanalı

Gemi geçişine 17 Kasım 1869'da açılan kanalın yapımı 10 yıl sürdü. Kanalın yapımında 1 milyondan fazla Mısırlı çalıştı. Akdeniz ve Kızıldeniz'i birbirine bağlayan 193 kilometre uzunluğundaki kanal, 220 metre genişlik ve 24 metre derinliğe sahip.

Editör: Nermin İstikbal