Navantia, Suudi Arabistan’ın yeni firkateyn ve korvet siparişlerini askıya aldığı yönündeki iddialara yanıt verdi ve yalanladı.

İspanyol Navantia ile Suudi Arabista, geçtiğimiz yıl 4 adet Çok Amaçlı Firkateyn ve 1 adet Korvet tedarikine ilişkin 2 milyar avroluk bir mutabakat zaptı imzalamışlardı. Navantia, söz konusu mutabakat kapsamındaki görüşmelerin Suudi Arabistan tarafından askıya alındığı yönündeki iddialara cevap verdi.

İspanyol Haber Ajansı EFE’ye açıklamalarda bulunan yetkililer, Navantia ile Suudi Arabistan Hükümeti arasında yeni bir gemi siparişi için yürütülen müzakerelerin sorunsuz bir şekilde devam ettiğini açıkladılar. Gemi yapımcısı, 2018-2022 yılları arasında Suudi Kraliyet Donanması için San Fernando’daki (Cadiz) tersanesinde inşa edilen beş korvete eklenecek beş gemilik yeni bir siparişi resmileştirmek üzere her iki taraf arasında temasların sürdüğünü doğruladı.

Saudi Telecom’un Telefónica’ya ortak olacağı iddiası

Navantia kaynakları EFE’ye yaptıkları açıklamada, geçen yıl Kasım ayında imzalanan ve tahmini değeri 2 milyar avro olan mutabakat zaptı kapsamında “teknik görüşmelerin devam ettiğini” belirttiler. Böylelikle şirket, ‘İspanya’nın, Saudi Telecom’un Telefónica’ya ana hissedar olarak girmesine ilişkin kararını beklerken, Suudi Arabistan hükümeti tarafından sipariş donduruldu’ yönündeki iddialara yanıt vermiş oldu.

Savunma Bakanı Margarita Robles ise İspanyol şirkete verilen siparişin askıya alındığından haberdar olmadığını söyledi. Robles medyaya yaptığı açıklamada, “Bunun farkında değilim ve kesinlikle bununla (Suudi grubun Telefónica’ya girişi) bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum.” ifadelerine yer verildi. Savunma Bakanı, İspanyol basınına yaptığı açıklamada “İspanyol hükümetinin bu anlamda herhangi bir takası asla kabul etmeyeceğini” açıkça ifade etti.

4 adet Firkateyn ve 1 adet Korvet

Infodefensa’ya göre Navantia ile Suudi Arabistan arasındaki mutabakat, firkateyn büyüklüğünde dört adet çok amaçlı gemi ve altıncı bir korvetin daha satın alınmasını öngörüyor. Her iki taraf da sözleşmenin 2023 yılında imzalanması konusunda mutabık kaldı. Anlaşma Suudi Arabistan’da yerli üretim ve teknoloji transferi (ToT) bileşeni içeriyor.

Gemiler Navantia’nın San Fernando tersanesinde ve Suudi Arabistan’daki bir tersanede ortaklaşa inşa edilecek. Ayrıca savaş sistemleri de Arap ülkesindeki SAMINavantia ortak girişimi tarafından geliştirilecek ve tedarik edilecek. Program her iki ülkede de 7.500 vasıflı istihdamı destekleyecek.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

Editör: Nermin İstikbal