Güney Kore'deki feribot faciasında bir hapis cezası daha

Güney Kore'de nisan ayında batan ve çoğu öğrenci 304 kişiye mezar olan Sewol feribotunu işleten şirketin genel müdürü 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Yonhap haber ajansı, Chonghaejin Marine şirketinin genel müdürü Kim Han-sik'in 16 Nisan'da meydana gelen feribot kazasıyla ilgili "kasıt olmadan adam öldürme ve deniz güvenliğini ihlal etme" suçlarından mahkum edildiğini bildirdi. Şirketin diğer yöneticileri de üç ile yedi yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

Yetkililer, Sewol feribotunda yapılan tadilattan sonra dengesindeki bozulmaya rağmen Chonghaejin Marine şirketinin feribota aşırı yükleme yaptığını belirtti. Ülkenin güneyindeki Incheon kentinden turistik Jeju adasına giden Sewol feribotu, 16 Nisan'da Byungpoong adasının 20 kilometre açığında sahil güvenliğe yardım çağrısı gönderdikten sonra yan yatmış ve hızla sulara gömülmüştü.

Kaptan ve mürettebatın terk ettiği feribotta bulunan 325'i lise öğrencisi 476 kişiden sadece 172 kişi kurtulmuştu. Halk arasında büyük tepkiye neden olan feribot kazasını "cinayet" olarak niteleyen Devlet Başkanı Park Geun-hye, kazaya ilk müdahalenin yetersiz olduğunu kabul etmiş ve özür dilemişti. Kurbanların ailelerinin, sevdiklerini korumak ve kurtarmak için yeterince çaba göstermemekle suçladığı Başbakan Chung Hong-won da istifasını sunmuştu.