Asya'daki Gemilere Karşı Korsanlıkla ve Silahlı Soygunla Mücadele Bölgesel İşbirliği Anlaşması (ReCAAP) Bilgi Paylaşım Merkezi (ISC) tarafından yapılan açıklamaya göre deniz haydutları 17 Nisan günü Singapur Boğazı'nda 4 saat içinde 2 ayrı gemiye saldırdı. Korsanların bindiği bir gemide karşılık veren bir mürettebatın başından ağır yaralandığı bildirildi.

Yaşanan olaylardan birinde korsanların gemiye çıkma girişimi başarısız olurken mürettebatın başından yaralanmasıyla sonuçlanan diğer bir olayda saldırganların motor yedek parçaları çalarak gemiden ayrıldığı açıklandı. Mürettebattan bir denizci ile makine dairesinde karşılaşan 4 korsanın ingiliz anahtarıya gemi personeline saldırdığı ve başından yaraladığı açıklandı. 

''12 olaydan 9'u Tanjung Pergam açıklarında!''

ReCAAP Bilgi Paylaşım Merkezi (ISC) ''Singapur Boğazı'nda devam eden olaylardan endişe duyuyoruz. Bu yıl Singapur Boğazı'nda bildirilen 12 olaydan 9'u Tanjung Pergam açıklarında meydana geldi." ifadelerini kullandı.

Singapur Boğazı'nda başka olayların meydana gelme olasılığı var!

Ocak-Nisan 2021 arasında Singapur Boğazı'nda toplam 12 olay bildirilirken, bölgedeki korsanlık vakaları geçen yıl 34 olay ile son beş yılın en yüksek seviyesini gördü. 11 Nisan günü deniz haydutlarının Singapur Boğazı'nda dört günlük bir süreçte üç ayrı gemiye saldırdığı belirtilmiş, ReCAAP; "Bu son olayların failleri tutuklanmadığından, Singapur Boğazı'nda başka olayların meydana gelme olasılığı vardır. Tüm gemilere daha fazla dikkat göstermeleri, ekstra ihtiyati tedbirler almaları ve tüm olayları derhal en yakın kıyı devletine bildirmeleri tavsiye edilir." ifadelerini kullanmıştı.