Yunanistan'ın Pire Limanı, Pazartesi günü dünyanın en büyük konteyner gemilerinden biri olan OOCL PIRAEUS'u ağırladı. 399,9 metre uzunluğunda ve 61,3 metre genişliğinde olan gemi, Asya'yı Avrupa'ya bağlayan yolculuğuna çıktı. Pire Limanı, Uzak Doğu'yu Avrupa ve Afrika'ya bağlayan yeni ticaret rotasının önemli bir halkası haline geldiğini gösteriyor.

399,9 metre toplam uzunluğu ve 61,3 metre kalıp genişliğiyle OOCL PIRAEUS, dünyanın en büyük konteyner gemilerinden biri.

yunanistan-in-pire-limani-mega-konteyner-gemi-3-16108795_o

Yunanistan'ın Pire Limanı'na ulaşan dünyanın en büyük konteyner gemilerinden biri olan OOCL PIRAEUS'un havadan çekilmiş fotoğrafı, 10 Temmuz 2023.  (Fotoğraf: Xinhua)

Yunanistan'ın Pire Limanı, Pazartesi günü Orient Overseas Container Line Europe'un (OOCL) yeni inşa ettiği ve aynı zamanda dünyanın en büyük konteyner gemilerinden biri olan OOCL PIRAEUS'u ağırladı.

Asya'yı Avrupa'ya bağlayan 84 günlük ilk gidiş-dönüş yolculuğuna çıkan konteyner gemisi Pazartesi günü COSCO Shipping'in bir iştiraki olan Piraeus Container Terminal S.A. (PCT) tesislerine ulaştı.

PCT tarafından yapılan basın açıklamasına göre, 399,9 metre toplam uzunluğu ve 61,3 metre kalıp genişliğiyle OOCL PIRAEUS, 24.188 TEU nominal konteyner kapasitesine sahip ve dünyanın en büyük konteyner gemilerinden biri.

PCT Genel Müdürü Zhang Anming, özel karşılama töreninde yaptığı konuşmada, "OOCL PIRAEUS'un bugün burada bulunması, Pire Limanı'nın Uzak Doğu'yu Avrupa ve Afrika'ya bağlayan yeni ticaret rotasının kritik bir halkası haline geldiğini gösteriyor" dedi.

yunanistan-in-pire-limani-mega-konteyner-gemi-4-16108795_o

Yunanistan'ın Pire Limanı'na giriş yapan dünyanın en büyük konteyner gemilerinden biri olan OOCL PIRAEUS, 10 Temmuz 2023. (Fotoğraf: Xinhua)

Editör: Nermin İstikbal