Norveç'te yapılan bir araştırmada genişletilmiş kıta sahanlığının deniz tabanında bakırdan nadir toprak elementlerine kadar birçok metal ve mineralin önemli miktarda bulunduğu ortaya çıktı.

Araştırmayı yürüten Norveç Petrol Müdürlüğü, "Deniz tabanındaki çalışma sahasında bulunan metaller arasında magnezyum, niyobyum, kobalt ve nadir toprak elementlerinin Avrupa Komisyonu'nun kritik mineraller listesinde yer aldığını" bildirdi.

Yetkililer Cuma günü ilk resmi tahminlerinde, Norveç'te yapılan bir araştırmanın genişletilmiş kıta sahanlığının deniz tabanında bakırdan nadir toprak metallerine kadar "önemli miktarda" metal ve mineral kaynağı bulduğunu söyledi.

Hangi metal ve minerallerden tahminen ne kadar bulundu?

Norveç Denizi ve Grönland Denizi'ndeki uzak bölgeleri kapsayan alandaki araştırmada her yıl küresel olarak çıkarılan hacmin neredeyse iki katı olan 38 milyon ton bakır ve polimetalik sülfitler içinde birikmiş 45 milyon ton çinkoya rastladığı sanılıyor. Sülfitler Dünya'nın çekirdeğinden gelen magmanın deniz tabanına ulaştığı sualtı dağ sırasında yaklaşık 3.000 metre derinlikte bulunuyor.

Buna ek olarak milyonlarca yıl boyunca deniz tabanındaki ana kaya üzerinde biriken manganez kabuklarında yaklaşık 24 milyon ton magnezyum ve 3,1 milyon ton kobalt bulunduğu belirtiliyor. Ayrıca alaşımlarda kullanılan nadir toprak elementlerinden biri olan seryumdan 1,7 milyon ton kadar olduğu tahmin ediliyor

Editör: Nermin İstikbal