Nijerya, Shell'in tesisinden petrolünün çalındığını iddia ediyor

Nijerya devlet petrol şirketi NNPC'nin üst düzey yetkilisi, ekibinin, Shell'in Forcados ihracat terminalinden denize açılan dört kilometrelik yasadışı bir boru hattı keşfettiğini iddia ediyor.

Forcados terminalinin işletmecisi Shell Petroleum Development Company (SPDC), Perşembe günü bölgede denizden yasadışı bir boru hattının bulunduğunu doğruladı - ancak bunun çok uzakta olduğunu ve SPDC operasyonlarıyla hiçbir bağlantısı olmadığını belirtti.

 Premium Times'a bir şirket sözcüsünün verdiği demeçte, "SPDC, yasadışı faaliyetlerle başa çıkmak için NNPC adına yürütülen ek gözetimi takdir ediyor.*Ancak, yakın zamanda keşfedilen hırsızlık boru hattı, SPDC'nin Forcados terminalinden yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta. SPDC'nin boru hattı dahilinde değil."dedi.

Boru hattı, yerel olarak "petrol bunkering" (deniz bunkerinden farklı) olarak bilinen, Nijerya'yı rahatsız eden yaygın petrol hırsızlığının nadir ve aşırı bir versiyonu, Kyari, petrol hırsızlığı oranını günde yaklaşık 600.000 varil olarak tahmin etti.

Mevcut fiyatlara göre günlük yaklaşık 55 milyon dolar değerinde olan bu kaçak, geçmiş yıllarda 150.000 varil/gün aralığında olan Nijerya petrol hırsızlığına ilişkin tarihsel ve bağımsız tahminlerden çok daha yüksek bir oran.

Resmi yolsuzluk, ticaretin onlarca yıldır devam etmesinden yaygın olarak sorumlu tutuluyor . Yetkililer, ham petrol hırsızlığı sorununun kötüleştiğini ve Nijerya'nın mali durumunu etkilemeye başladığını söylüyor. Kyari, büyük ölçüde "felaket" olarak değerlendirdiği bu hırsızlık oranları ve boru hattı vandalizmi sayesinde resmi ham petrol ihracatının günde yaklaşık 1,0 milyon varile düştüğünü söyledi.

Nijerya'da, 2010'da ortalama 2,5 milyon varil/gün civarında olan ihracat,  2021'in sonuna kadar günde yaklaşık 1,6 milyon varil olarak kaydedildi.  

Yasadışı boru hattına ek olarak Kyari, ekibinin son baskılarında bazı "395 yasadışı rafinerinin devre dışı bırakıldığını, 274 rezervuarın tahrip edildiğini, 1.561 metal tankın imha edildiğini [ve] 49 kamyonun ele geçirildiğini" söyledi.

Baskıya yardımcı olmak için NNPC, 2000'lerin başında Nijer Deltasının Kurtuluşu Hareketi'nin (MEND) petrol tesislerini terörize ettiği tanınmış eski militan Tompolo tarafından yönetilen bir güvenlik şirketi tutmuştu.

Tompolo, 2016 yılına kadar uzanan yolsuzluk suçlamalarından hala aranıyor.

Editör: Nermin İstikbal