Asyaport Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Soyuer, “Çandarlı’da demiryolu bağlantısı olması gerekiyor. Demiryolu bağlantısı projeye konulur ve ihaleye çıkılırsa Çandarlı Limanı ile de ilgileniriz” ifadelerini kullandı.

Dünyanın en büyük on limanından biri olacağı öne sürülen ve 697 milyon lira harcanan Kuzey Ege Çandarlı Limanı, AK Parti’nin 2023 yatırım programında öncelikli listeye alınmıştı. İhalesine talipli çıkmayan henüz tamamlanamayan liman ile ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın İzmir ziyaretinde konu gündeme gelmişti. Varank rüzgar enerjisi yatırımcılarına, Çandarlı Limanı’yla bütünleşik bir sanayi bölgesi kurulması önerisinde bulunmuştu.

Dünyanın en büyük konteyner denizcilik şirketi Mediterranean Shipping Company (MSC) ve ortağı Asyaport’un Çandarlı Limanı Projesi için oldukça istekli olduğu öğrenildi.

MSC ve Asyaport’un sıfırdan yapılacak limanlar ile ilgilendiği ve bu yüzden Çandarlı Limanı ihalesine girmek istediği aktarıldı. Firmanın ihaleye girmedeki tek şartlarının demiryolu bağlantısının yapılması olduğu belirtildi.

Diğer yandan Çandarlı Limanı Projesi’nde Çin ve Körfez ülkelerinin de nabız yokladığı ancak MSC-Asyaport firmasının liman için oldukça istekli olduğu kaydedildi.

KAYNAK: Diren ÇELİK/EGEDESONSÖZ

Editör: Nermin İstikbal