16 aydır Mombasa Limanı'nda mahsur kalmış Suriyeli denizcilere gemiyi satmaları için onay çıktığı açıklandı. 11 denizci, MV Jinan isimli geminin armatörü gemiyi içerisindeki mürettebatla terk ettiğinden beri Mombasa Limanı'nda bekliyordu.

Ekim 2019'dan beri bu yana bekletilen MV Jinan, Mombasa Limanı'na Rusya'dan gelmişti. Terk edildiğinde içinde Suriye uyruklu 18 mürettebat vardı. Ancak 7 denizcinin geçen yılın Mart ayında Covid-19 salgınından önce ayrıldığı belirtildi.

Temiz su ve yiyeceğe erişimleri yok!

Kenya Denizcilik İdaresi yetkilileri tarafından gemide yapılan son liman devleti kontrol incelemesi, gemide yaşam koşullarının git gide kötüleştiğini, mürettebatın temiz su ve yiyeceğe yeterli erişiminin olmadığını ortaya çıkardı. Geminin mürettebatının Mission to Seafarers, ITF and the Apostleship of the Sea gibi kuruluşların bağışları ile yaşamını sürdürdüğü belirtiliyor.

300.000 doların üzerinde alacaklılar!

2020 yılının Eylül ayında Mombasa mahkemeleri mürettebata, 300.000 doların üzerinde birikmiş olan ücretlerini geri almak için gemiyi satma izni verdi.

Gemi, Lübnanlı bir şirkete ait 1984 yapımı bir genel kargo gemisi. Kenya Denizcilik Otoritesi geminin bayrağını kaldırdığı geçen yıla kadar Tanzanya bayrağı taşımaktaydı.