Tatil bölgelerinde bulunan zenginlerin mega yatlarına yönelik gerçekleşen hizmetler her geçen gün şaşırtıyor. Mega yatlara Avustralya köpekbalığı kuyruğu, Fransızların mavi ayaklı Bresse tavuğu, mavi havyar gibi binbir çeşit siparişler gidiyor.

Türkiye son zamanlarda gemi ve yat sektöründe gaza bastı. Gerek yat satışı gerekse tamir ve bakım alanında milyonlarca dolar gelir elde edildi.

Mega yatlara verilen lüks hizmetlerin de ardı arkası kesilmiyor. Özellikle sosyetelere sunulan yüzer market, dondurma, kokoreç, teknede masaj son olarak yüzer ATM görenlerin dikkatini çekiyor.

En son Manchester City’nin sahibi Şeyh Mansur Bin Zayed El-Nahyan Bodrum’da demirli 160 metrelik “Blue” isimli yatında konser vermesi için Grammy ödüllü Black Eyed Peas grubunu özel jetle getirtti.

Yazıya göre Bodrum’da DeliMama adında lüks bir şarküteri var. Aynı zamanda teknelere iaşe hizmeti veriyor. Bu teknelerin sahipleri ya da kiralayanları Türk olduğu gibi yabancı zenginler.

Listeler teknenin şefi tarafından önceden hazırlanıyor ve tekne seyahate başlamadan önce bu taleplerin ister yurtiçinden ister yurtdışından temin edilip yetiştirilmesi gerekiyor.

En son 125 metrelik bir tekneye servis vermişler. Savaş Özbey, bu konu ile ilgili DelimaMa'nın sahibi Senem Gürel ile konuştu.

Hürriyet'den Savaş Özbey'in yazısının tam hali:

Bodrum’da DeliMama adında lüks bir şarküteri var. Aynı zamanda teknelere iaşe hizmeti veriyor. Sahibi Senem Gürel’e ne gibi ilginç talepler geldiğini sordum.

Örneğin av hayvanlarında her tür istenebiliniyor: Ayı, geyik, kanguru vs... Kanguruda bir tuhaf oldum ama “hayır” kabul edilmiyor.

Bıldırcın, tavşan ve ördek baş oyuncular. Benim için en zor istekse 8 kilogram taze güvercin oldu. İlk kez “Mümkün değil” dedim.

Kirazın her rengi, patatesin 6 çeşidi... Örneğin mor ve tatlı patatesi biliyordum ama siyah patatesi bu yıl öğrendim.

Tavuğun ne kadar çeşidinin olduğunu gördük. Örneğin Fransızların mavi ayaklı Bresse tavuğu. Bulduk ve getirttik tabii ki.

VIP balıklar da var: Avustralya köpekbalığı kuyruğu, abalone qwehi (deniz salyangozu ), Alaska esmer karidesi...

Listeler bu adını bile bilmediğimiz deniz mahsulleriyle uzuyor. Hem listeyi anlamak heyecanlı, hem de ürünü bulmak.

Tabii ki bulamadığımız ürün de oldu. Örneğin mavi havyar. Avustralyalı balık çiftliği sahibi Walter Gruell tarafından üretiliyor.

Editör: Nermin İstikbal