Hamsinin avlanabilir yasal boy uzunluğuna ve biyolojik yapısına uygun olmayan avcılığın giderek artış gösterdiği tespit edildi. Marmara Denizi ve boğazlarda hamsi avı 15 Nisan'a kadar durduruldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Marmara Denizi ile İstanbul ve Çanakkale boğazlarında ticari amaçlı hamsi avının durdurulduğunu duyurdu. Uygulama yarın (21 Şubat) saat 15.00'ten itibaren 15 Nisan 2023 tarihine kadar devam edecek.

Kararın, Marmara Denizi ekosisteminin korunması ve balıkçılara gelecek sezon daha fazla ekonomik katkı sağlanması amacıyla alındığı ifade edilirken halkın hamsi ihtiyacının, avcılığın serbest olduğu alanlardan yakalanan ve soğuk hava depolarında muhafaza edilen ürünlerle karşılanmaya devam edeceği belirtildi.

Bakanlık açıklamasında, "Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünün yürüttüğü gözlem ve denetimlerin yanı sıra, araştırma kuruluşlarının izleme çalışmalarında; Marmara Denizi ile İstanbul ve Çanakkale Boğazlarında avlanan hamsilerde, yasanın izin verdiği boy uzunluğu kriterlerini taşımayan bireylerin oranında artış, et verimliliklerinde de düşüklük tespit edilmiştir.

Çalışmalarda, bu durumun, özellikle bu yıl yaşanan çevresel ve iklimsel faktörler sonucu geliştiği, balığın gerek avlanabilir yasal boy uzunluğuna, gerekse biyolojik yapısına uygun olmayan avcılığın giderek artış gösterdiği değerlendirilmiştir. Bunlara bağlı olarak, avlanan balıkların, değerlendirilmeyen ve pazara sunulamayan miktarlarındaki artışın devam ettiği gözlenmiştir. Bu gelişmelerin, gelecek yılların hamsi stoklarına ve anaçlarına olumsuz etki edeceği
dikkate alınarak balıkçılık yönetimi açısından acil önlemlerin devreye sokulması gerekliliği ortaya çıkmıştır" denildi.

İstavrit, lüfer ve mezgit gibi diğer türlerin avcılığında ise herhangi bir kısıtlamaya gidilmedi.

Editör: Nermin İstikbal