AK Parti, TBMM Başkanlığı’na Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi sundu. Teklifte, özel şirketlerin elinde olan Türkiye Denizcilik İşletmeleri ve TCDD’ye ait kamu limanlarının işletme haklarına yönelik madde de yer aldı. Teklifin bu haliyle yasalaşması durumunda, liman işletme hakkı 49 yıldan az olan işletmeler, 15 gün içerisinde başvurmaları halinde limanların özelleştirme işlemlerini 49 yıla tamamlayacaklar.

Birgün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre; AK Parti, geçen sene torba kanun teklifi ile yasalaşan ancak ağustos ayında AYM’nin, “özelleştirmede hakim olması gereken serbest rekabet ve eşitlik ilkeleriyle bağdaşmadığı” gerekçesiyle iptal ettiği düzenlemeyi yeniden yasalaştırmak istiyor.

Bu kapsamda LİMAK, AKFEN, Ciner, Albayrak ve Doğuş Holding ile Katarlı QTerminals, birkaç yıl kalan liman işletme haklarını 49 yıla uzatacak. Toplamda 18 limanda bu kapsamda süre uzatımına gidilecek. Bu işlemler için herhangi bir ihaleye girmeye gerek olmayacak.

AK Parti’nin AYM kararına rağmen düzenlemeyi yeniden Meclis’e sunmasına tepki gösteren CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, “AKP Anayasa tanımıyor ama biz AYM’nin kararlarının uygulanması için her fırsatta çabamızı sürdüreceğiz” dedi. “Geçen sene torba teklifte karşı çıktığımızda AKP tarafından eleştirilmiştik ancak AYM de düzenlemeyi Anayasa’ya aykırı buldu, yeni bir ihale gerektiğini bildirdi. Bu son derece yerinde bir tespitti” diyen CHP’li Sındır, şunları söyledi:

“Anayasa’ya aykırı olan, bizim de muhalefet şerhinde bunu bildirdiğimiz düzenlemenin yeniden Meclis’e sunulması kesinlikle kabul edilemez. Yüksek mahkeme kararını bu kadar net açıklamışken TBMM’de yeniden bu teklifin görüşülmesi büyük tartışmalara neden olacaktır. Ayrıca AKP’ye yakın şirketlerin bu limanları bu kadar rahat bir şekilde on yıllarca işletecek olması da bizim açımızdan kabul edilemez. Bu ülkeyi hukuk devleti olmaktan çıkarıyorlar. Türkiye sanayisi ve ticareti teslim alınmak isteniyor. Yabancılara ve yerli ortaklarına verilen bu limanların özelleştirmeleri de iptal edilerek kamuya geçmeleri gerekiyor.”

Editör: Nermin İstikbal