MSC, Maersk, CMA CGM, Hapag-Lloyd ve Wallenius Wilhelmsen, Cuma günü COP 28'de, yalnızca fosil enerjiyle çalışan yeni inşalar için bir bitiş tarihi çağrısında bulundu. Önde gelen küresel denizcilik şirketlerinin CEO'ları, Uluslararası Denizcilik Örgütü'ne (IMO) çağrıda bulunan ortak bir açıklama yayınladı.

Beş CEO, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un da desteklediği ortak açıklamada, IMO'nun bu yıl belirlediği yeni hedeflere ulaşmanın tek gerçekçi yolunun fosil yakıtlardan yeşil yakıtlara geniş ölçekte ve hızda geçiş yapmak olduğunu savundu. 

Ortak deklarasyon,hem yeni gemiler hem de enerji üretimini hızlandırmak üzere gereken yakıt tedarik altyapısı için yatırım güvenini teşvik etmek, yalnızca fosil yakıtla çalışan gemilerin yeni inşası için bir bitiş tarihi ve net bir sera gazı yoğunluğu standart zaman çizelgesi ile başlayan dört düzenleyici temel taşının oluşturulması çağrısında bulunuyor. 

Hapag-Lloyd CEO'su Rolf Habben Jansen, "Sürdürülebilir bir gelecek ve temiz uygulamalara yönelik kolektif sorumluluğumuz çok önemlidir" dedi.

MSC CEO'su Soren Toft, "Dünya çapındaki hükümetlerin desteği, ortak hedefimize ulaşmak için önemli bir unsur, bu çabaların arasında, yalnızca fosil yakıtlarla çalışabilen gemilerin teslimine son verilmesini görmek istiyoruz" dedi. Wallenius Wilhelmsen'deki mevkidaşı Lasse Kristoffersen, beş şirketin küresel ölçekte ihtiyaç duyulan yatırımları yönlendirme hedefine uygun küresel düzenleyici çerçeve oluşturulması çağrısında bulundu.

‘Marmara Denizi Günü’ dolayısıyla sahil temizliği yapıldı ‘Marmara Denizi Günü’ dolayısıyla sahil temizliği yapıldı

Editör: Nermin İstikbal