Dünya denizcilik endüstrisinin bir türlü tam anlamıyla kurtulmayı başaramadığı korsanlık faaliyetleri, her geçen gün işletenlere ek külfet getirmeyi sürdürüyor.

Korsanlardan korunmaya yönelik alınan önlemlerin maliyeti, korsanlara ödenen fidyeden çok daha fazla.

Geçtiğimiz günlerde ‘Washington Post’ konuyla ilgili bir rapor yayınladı.

Aden Körfezi bölgesindeki gemi kaçırma olaylarının ekonomik açıdan sektöre etkisinin yer aldığı raporda Somalili korsanların gemi kaçırma faaliyetlerinden yılda 120 milyon dolar gibi bir meblağ kazandıkları vurgulanırken, söz konusu faaliyetlerin global ölçekte sektöre etkisinin ise 900 milyon dolar ile 3.3 milyar dolar arasında değişkenlik gösterdiği kaydediliyor.

Uzmanlar, saldırıların yoğunluk kazandığı 2008 yılından bu yana bölgede işletme maliyetlerinin yüzde 8 oranında artış gösterdiğine dikkat çekiyorlar.

Bölgede faaliyet gösteren denizcilik şirketleri 2008’den beri; silahlı güvenlik ekipleri, fidye ödemeleri, gemi güvenlik sistemleri ve hatta askeri gemilerin varlığından doğan ek vergiler olmak üzere birçok kalemde ekstra harcamalar yapmak durumunda kalıyorlar.

Tüm bunların yanında raporda ilgi çeken bir başka veri ise muson yağmurlarının sıklıkla etkisini gösterdiği yaz aylarında korsanların gemi kaçırma olaylarını askıya alması nedeniyle navlun fiyatlarının yüzde 14 gibi ciddi bir oranda aşağı yönlü dalgalanması.

Yine de denizcilik şirketlerinin bu faaliyetleri önleme adına harcadığı paranın, korsanlara fidye olarak verilen toplam meblağın çok çok üzerinde olması bir açmaz yaratmış durumda.

Öyle ki, -mürettebat kaçırma ve silahlı çatışma olayları bir yana-sektör her yıl korsanlara 120 milyon dolar fidye ödemekle kalsa, kar edecek bir süreç yaşıyor.

Öte yanda raporda, Somali’de1,5 milyon kişiye istihdam yaratmanın maliyetinin de 1 milyar 300 milyon dolar olacağı hesaplanmış ve mevcut işleyişe nazaran bu maliyeti omuzlamanın bile rantabl olabileceği notu düşülmüş.

Tüm bu maliyetin asıl sebebi olarak ise devletlerin organize bir mücadele yolu benimsemek yerine, askeri tedbirlere öncelik vererek korsanlara karşılık verme yolunu seçmiş olması gösteriliyor.