ABD, Birleşik Krallık, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda, deniz aşırı konteyner taşımacılığı sektöründe rekabete aykırı her türlü davranışı izlemek üzere işbirliği yapacak.

Aralarında ABD ve İngiltere'nin de bulunduğu önde gelen bir grup ülke, yükselen konteyner taşımacılığı piyasasındaki potansiyel rekabet karşıtı davranışları izlemek için işbirliği yapma kararı aldı.

Dünya çapındaki armatör firmaları izlenecek!

Toplu olarak ''Five Eyes'' olarak anılan ve aralarında ABD, İngiltere, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda'nın bulunduğu ilkeler topluluğu, tedarik zincirlerindeki aksaklıklar ışığında dünya çapındaki armatör firmaları izleyeceklerini açıkladı. Ülkelerdeki rekabet otoriteleri, “danışma da dahil olmak üzere yasadışı davranışlara” odaklanacaklarını söylediler.

Rekabete aykırı davranışları tespit etmek güçlü uluslararası ortaklıklar gerektirir!

Kesintilerin tüketiciler için çok daha yüksek navlun oranlarına ve daha pahalı ürünlere yol açmasından endişe duyduğunu belirten Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC) başkanı Rod Sims, "Küresel navlun tedarik zinciri birçok yargı alanını içeren karmaşık bir ağdır, bu nedenle rekabete aykırı davranışları doğal olarak tespit etmek güçlü uluslararası ortaklıklar gerektirir. Covid-19, dünyanın şu anda yaşadığı tedarik zinciri aksamalarına neden oldu. Bu çalışma grubunun amacı, işletmelerin bu koşulları birlikte çalışmak ve fiyatları sabitlemek için bir örtü olarak kullanma girişimlerini tespit etmektir. Avustralya ticarete açık bir ekonomiye sahip ve bu çalışma grubundaki diğer uluslararası kuruluşlar gibi, küresel ticaret için güçlü rekabetçi pazarları korumaya çok büyük ilgi duyuyoruz." diyerek rekabeti kısıtlayan veya bozan herhangi bir davranışı belirlemek üzere istihbarat paylaşma sözü verdi.

ACCC, çalışma grubunun herhangi bir örgütlenmeyi veya piyasa gücüne sahip firmalar tarafından yapılan dışlayıcı düzenlemeleri izleyeceğini söyledi. Anlaşmanın, beş ülkedeki rekabet kurumlarıyla mevcut bir dizi resmi ve gayri resmi işbirliği anlaşmasını tamamladığı belirtiliyor.